Liczba umów zawartych w ramach rządowego programu "Bezpieczny kredyt" z oprocentowaniem 2% wzrosła do ok. 56,9 tys., wniosków złożono 101,9 tys. Z kolei, w ramach innego programu rządowego, dotychczas założono 5 115 kont mieszkaniowych. Wynika z danych przedstawionych przez wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszkę Wachnicką na jej profilu na platformie X (dawniej Twitter). Oznacza to wzrost o 223 szt. t/t.

Zainteresowanie programem Bezpieczny kredyt 2%

"Nabór wniosków w Programie BK2% został już oficjalnie wstrzymany, czekamy na decyzję, czy i w jakiej formule Program będzie kontynuowany, a tymczasem wg stanu na 28.12. liczba wniosków przebiła 100 tys. Jeszcze do 7.01. banki mogą rejestrować w systemie BGK wnioski przyjęte" - napisała Wachnicka na swoim koncie na platformie X (dawniej Twitter).

Liczba wniosków na 28 grudnia wyniosła 101 888 szt. (+7 767 szt. t/t) Liczba umów zawartych 56 942 szt. (+1 145 szt. t/t).

28 grudnia Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że osiągnął limit dopłat w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2%" i wstrzyma przyjmowanie wniosków od 2 stycznia 2024 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zapowiedziało wówczas, że "Bezpieczny kredyt 2%" w obecnej formule zostanie zastąpiony inną, "korzystną dla kredytobiorców" ofertą. Nowa formuła programu będzie przedstawiona na początku 2024 roku.

Program dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie

Program "Bezpieczny kredyt 2%" dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie obowiązuje od lipca. Obejmuje m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%). Dopłaty mają obowiązywać przez 10 lat.

Konto mieszkaniowe, na czym polega rządowa propozycja?

Konto mieszkaniowe to produkt przeznaczony dla osób, które w dniu otwarcia rachunku mają co najmniej 13 lat i nie ukończyły 45 lat. Nie mogą być również właścicielem domu lub mieszkania, z wyłączeniem sytuacji opisanych w ustawie regulującej zasady prowadzenia kont mieszkaniowych.

Konieczne jest dokonywanie na to konto comiesięcznych wpłat, nie niższych niż 500 zł oraz nie wyższych niż 2 tys. zł. Dopuszczalny jest brak jednej wpłaty w trakcie roku kalendarzowego, w dowolnie wybranym przez klienta miesiącu. Maksymalny okres prowadzenia konta to 10 lat.