Polityka energetyczna polskiego rządu nie zakłada przyśpieszenia odejścia od węgla, podało Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP). Zakończenie eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach ma nastąpić w 2049 r.

"W odniesieniu do publikacji prasowych dotyczących zaktualizowanej strategii grupy PGE informujemy, że polityka energetyczna polskiego rządu realizowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zakłada przyspieszenia odejścia od węgla" - czytamy w komunikacie.

Przedstawiona wczoraj strategia Grupy PGE do 2030 roku zakłada osiągnięcie absolutnej zeroemisyjności działalności (Net Zero) w roku 2040, przy rozbudowie portfela instalacji źródeł odnawialnych, rozwoju zeroemisyjnej energetyki zawodowej i dekarbonizacji ciepłownictwa.

"Zgodnie z obowiązująca umową społeczną dotyczącą transformacji sektora górnictwa kamiennego, ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku" - czytamy także w komunikacie.

To właśnie węgiel będzie paliwem przejściowym w trakcie transformacji energetycznej. Jest to szczególnie ważne w kontekście agresji Rosji na Ukrainę oraz zeszłorocznego kryzysu energetycznego, wskazano.

MAP przypomniało, że stabilne funkcjonowanie sektora węglowego zabezpieczy powstająca Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

"Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje, że założenia polityki energetycznej rządu będą w praktyce realizowane przez wszystkie spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa, co będzie miało także odzwierciedlenie w ich strategiach oraz działaniach inwestycyjnych" - zakończono w komunikacie.

(ISBnews)