W ogłoszonej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz wstępne oferty złożyły cztery podmioty: Polkomtel, Orange Polska, P4 i T-Mobile Polska - podał UKE w środę. Częstotliwości zostaną wykorzystane do wdrażania sieci 5G.

Przedmiotem aukcji ogłoszonej przez Prezesa UKE 22 czerwca br. są 15-letnie rezerwacje na cztery bloki po 100 MHz w paśmie "C" (3400-3800 MHz) - jedno z pasm pionierskich sieci 5G. Cena wywoławcza każdego z bloków wynosi 450 mln zł. Dostawcy usług telekomunikacyjnych wstępne oferty w aukcji mogli składać do wtorku, 8 sierpnia.

Zgodnie z informacją podaną w środę przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, w aukcji wzięli udział czterej najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w Polsce:

  • P4 sp. z o.o. (właściciel marki Play)
  • Polkomtel sp. z.o.o (właściciel sieci Plus)
  • Orange Polska S.A.
  • T-Mobile Polska S.A.

Składanie ofert wstępnych było pierwszym etapem aukcji na pasmo dla sieci 5G. Urząd przewiduje, że zwycięzcy aukcji otrzymają pasmo do dyspozycji w grudniu 2023 r.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to standard telekomunikacyjny, który ma umożliwiać 50-, a nawet 100-krotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do sieci 4G. Technologia 5G ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Pierwsza aukcja na rezerwacje częstotliwości umożliwiających rozwój sieci 5G w Polsce ruszyła 6 marca 2020 r., ale została odwołana.

bk/ mk/