Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Nowe przepisy mają usprawnić zarządzanie państwowym zasobem ziemi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 236 posłów, przeciw było 205 posłów, a wstrzymało się od głosu 11. Wcześniej w glosowaniach posłowie odrzucili wszystkie pięć poprawek zgłoszonych przez kluby opozycyjne.

Poprawki KO dotyczyły przepisów ws. użyczenia gruntów przez KOWR, możliwości przestępowania do przetargów dla bezumownych dzierżawców, wykreślenia przepisów dotyczących powoływania przez dyrektora generalnego KOWR doradców i pełnomocników oraz zamianę wskaźnika, w oparciu, o który liczyłoby się czynsz dzierżawny - z ceny skupu pszenicy na cenę skupu żyta. Ta ostatnia poprawka KO była tożsama z propozycją zgłoszoną przez klub KP.

W ustawie znalazły się przepisy dotyczące zmniejszenia wpływu wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego. Chodzi o zmianę sposobu liczenia czynszu dzierżawnego KOWR. Według nowelizacji, należność z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa określanego w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy ustalana ma być teraz na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności czynszu. Obecnie jest to ustalane na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającego termin płatności czynszu.

Nowela przewiduje również ułatwienia w wydzierżawianiu gruntów na cele związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Chodzi o grunty najniższych klas bonitacyjnych - klasy VI i VIz. Ponadto Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) będzie mógł przekazywać - w drodze umowy - Lasom Państwowym grunty z przeznaczeniem na lasy oraz grunty przeznaczane na potrzeby gospodarki leśnej, na których nie jest możliwe prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej. Będzie się to odbywało w drodze umowy zamiast - jak dotychczas - w drodze decyzji administracyjnej.

Nowelizacja przewiduje pomoc finansową dla jednostek samorządu terytorialnego. KOWR będzie mógł udzielać bezzwrotnej pomocy finansowej na budowę, remont czy rozbudowę dróg.

Nowe przepisy zapewnią możliwość kontynuowania działalności rolniczej przez osoby fizyczne lub prawne, prowadzące gospodarstwo rolne, które posiadają zadłużenie powstałe w związku z prowadzoną przez nie działalnością rolniczą. Rolnik będzie mógł w zamian za spłatę zadłużenia przekazać KOWR własność swojej nieruchomości i jednocześnie dalej ją uprawiać jako dzierżawca. Rozwiązanie to będzie możliwe poprzez nabycie przez KOWR nieruchomości rolnej będącej ich własnością. Spłaty ich zobowiązań w całości lub w części zostaną pokryte przez KOWR, poprzez zawarcie umowy dzierżawy, a właścicielem dalej może być poprzedni właściciel bez obowiązku przeprowadzania przetargu.

Ponadto KOWR będzie mógł wydłużyć określony w umowie termin całkowitej spłaty należności, nie dłuższy niż 25 lat, o ten sam okres, na który udzielił odroczenia ich spłaty.

Nowelizacja wprowadza ułatwienia w obrocie nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym. Przewiduje ona wyłączenie stosowania przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego w stosunku do nieruchomości rolnych, w których powierzchnia użytków rolnych jest mniejsza niż 0,3 ha.

Nowe przepisy mają zasadniczo wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie (PAP)

autorka: Anna Wysoczańska

awy/ pif/ mick/