Pierwszym powodem jest to, że jest to nasz przyjaciel. Na przykład gdy mamy psa i jest nam przykro on zawsze postara się nas pocieszyć. Nie będziemy się nudzić, gdyż nasz pupil zawsze chętnie się z nami pobawi. Dzięki temu spędzimy też więcej czasu na świeżym powietrzu, zamiast przesiadywać całymi dniami w domu, przed komputerem. Psa zarówno jak i kota, co niektórych może zdziwić, możemy nauczyć wielu sztuczek. Jest to świetna forma zabawy dla nas i dla naszych zwierzaków. Udowodniono też, że bliski kontakt z psem poprawia nastrój, uspokaja i wycisza. Psy mają także duży wpływ na samotność. Posiadając pupila nie będziesz czuł się już sam. Codziennie po powrocie do domu twój pies przywita cię wesoło merdając ogonem.
nieznane
Jednak z drugiej strony jest to bardzo duża odpowiedzialność. Dużo ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy przed adopcją, przez to wiele zwierząt zostaje porzuconych i trafia do schroniska. Dlatego warto wcześniej wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest nasz czas. Jeśli chodzimy do szkoły i po powrocie do domu, tylko odrobimy lekcje, a potem mamy zajęcia dodatkowe lub najzwyczajniej jesteśmy zmęczeni, nie możemy wziąć na siebie całej odpowiedzialności za opiekę nad zwierzątkiem, które trzeba karmić, wyprowadzać i bawić się z nim. W takim przypadku możemy mieć chociażby rybki, lecz dla nich też trzeba czasami poświęcić trochę czasu, na przykład podczas zmieniania wody w akwarium, czy czyszczenia go. W takim razie, gdy mamy z kim, możemy podzielić się obowiązkami.
Reklama
Drugą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, to to czy chcemy przygarnąć zwierzę ze schroniska czy może z hodowli. Oba wyjścia mają swoje plusy i minusy.
Gdy przygarniemy psa lub kota ze schroniska i nie mamy doświadczenia, warto zwrócić uwagę na to, czy zwierzę nie ma jakiejś traumy po poprzednim właścicielu. Jeśli jest to nasz pierwszy zwierzak to może być ciężko go od tego odzwyczaić. Plusem adopcji ze schroniska jest to, że zwierzęta tam są bardzo odporne na wszelkie choroby, a przy okazji dajemy im lepsze życie. Takie zwierzę może i nie tak szybko jak zwierzę z hodowli, nawiąże z nami wspaniałe relacje i będzie bardzo wdzięczne.
A co ze zwierzętami z hodowli? Takie zwierzaki są świetnym wyjściem, jeśli jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia z kotami czy psami, jednak to również zależy od rasy. Zwierzęta hodowlane zazwyczaj kupuje się, gdy są w młodym wieku, dlatego możemy je wychować całkowicie na naszych zasadach. Wiele osób wybiera te zwierzaki z powodu tego, że gdy bierzemy stamtąd starsze zwierzęta, chcemy, aby były wytresowane i umiały wszystko. Co prawda czasami zwierzęta z hodowli są wytresowane, ale pamiętajmy o tym, że prędzej czy później każde zwierzę można czegoś nauczyć.
Podsumowując, nasi pupile dają nam dużo szczęścia i radości, ale trzeba pamiętać, że nie są to zabawki i przed adopcją musimy poważnie przemyśleć swoją decyzję. ©℗
Rysunki wykonali: Anastazja Czechowska, 7 lat
nieznane
Bartek Grzelak, 10 lat
Bartosz Oleksiak, 8 lat
Ida Hubert, 12 lat
Nina Jarosz, 9 lat
Adam Marszałek, 5 lat
Róża Kassenberg, 6 lat
Gaja Kassenberg, 4 lata
Piotr Krukowski, 10 lat
Gustaw Szymaniak, 13 lat
Pola Mandes, 7 lat