Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zarekomendowała we wtorek przyjęcie nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej wraz z poprawkami o charakterze redakcyjno-doprecyzowującym. Posłowie zarekomendowali natomiast odrzucenie poprawek zgłoszonych przez opozycję

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 16 posłów, 12 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Podczas trwającego niemal pięć godzin posiedzenia sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zarekomendowała wprowadzenie do projektu kilku poprawek redakcyjno-doprecyzowujących zgłoszonych przez klub PiS i opowiedziała się za odrzuceniem szeregu poprawek opozycji.

Klub Koalicji Obywatelskiej chciał np. wprowadzenia poprawki, zgodnie z którą rząd byłby zobowiązany, nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia wejścia w życie ustawy, wystąpić z wnioskiem do Frontexu o nawiązanie formalnej współpracy.

KO chciała także, aby przy wprowadzaniu, w drodze rozporządzenia, zakazu przebywania w strefie nadgranicznej, minister SWiA zasięgał nie tylko opinii Komendanta Głównego Straży Granicznej, ale także właściwego wojewody.

Kolejna poprawka KO chciała do grona podmiotów i osób, które nie podlegają zakazowi przebywania, włączyć dziennikarzy i organizacje pożytku publicznego zajmujące się udzielaniem pomocy humanitarnej. Podobną poprawkę zgłosił klub Lewicy, który chciał, aby do katalogu wyłączeni z zakazu przebywania dodać przedstawicieli organizacji pożytku publicznego, których statutowym celem jest udzielanie pomocy humanitarnej działających na podstawie przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Z kolei koło Polska 2050 chciało doprecyzowania, że przepis odnoszący się do zakazu przebywania "nie będzie stanowił podstawy prawnej do wprowadzenia rozporządzenia ministra SWiA zakazu przebywania na dowolnym innym niż lądowy odcinku granicy państwowej". Klub Polska 2050 zgłosił także poprawki dotyczące sprawowania kompleksowej kontroli parlamentarnej nad wykonywaniem uprawnień "tak dalece wkraczających w zakres konstytucyjnych praw i wolności człowieka i obywatela".

Wcześniej posłowie opowiedzieli się przeciwko wnioskowi Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie projektu nowelizacji w pierwszym czytaniu.

Projekt nowelizacji, który wpłynął w poniedziałek do Sejmu, ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Jak wskazano w jego uzasadnieniu, konieczność projektowanych zmian wiąże się bezpośrednio z utrzymującym się kryzysem na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej.

Projekt umożliwia wprowadzenie czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej. Obszar oraz czas obowiązywania zakazu zostanie określony w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rozwiązanie nie będzie dotyczyć mieszkańców obszaru objętego zakazem, osób wykonujących tam pracę zarobkową oraz uczniów, czy osób korzystających z przejść granicznych. Zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

Nowe przepisy rozszerzają też katalog środków przymusu bezpośredniego o plecakowe miotacze substancji obezwładniających, których mogliby używać funkcjonariuszy SG. Pozostałe zmiany zakładają m.in. zniesienie limitu wiekowego dla kandydatów do służby w Straży Granicznej oraz możliwość uzyskania rekompensaty przez podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania.

Sejm ma przeprowadzić drugie czytanie projektu jeszcze we wtorek późnym wieczorem.

Zgodnie z propozycją nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.