Jak poinformowała w poniedziałek rano na Twitterze Straż Graniczna, "w niedzielę 19.09 było 276 prób przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 19 nielegalnych imigrantów: 9 obywateli Syrii, 6 obywateli Iranu, 3 obywateli Iraku i obywatel Konga. Pozostałym próbom funkcjonariusze SG zapobiegli. Za pomocnictwo zatrzymano 5 osób: 2 obywateli Polski, 2 obywateli Ukrainy i obywatela Gruzji".

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 4 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Reklama

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września.