Mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu we wrześniu Sejm przyjmie naszą ustawę antykorupcyjną - mówi PAP poseł koła Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Jarosław Sachajko.

W rozmowie z PAP Sachajko przyznaje, że w umowie pomiędzy PiS a Kukiz'15, która została zawarta na przełomie maja i czerwca, a która dotyczyła wzajemnego wsparcia inicjatyw, nic się nie zmieniło. "Chciałbym, żeby w Polskim Ładzie znalazło się dużo naszych rozwiązań, jak również ustawa o referendum lokalnym oraz referendum ogólnokrajowym we wrześniu powinny być złożone" - powiedział.

W projekcie dotyczącym referendum lokalnego chodzi o zniesienie progu 30 proc. frekwencji. Obecnie referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. "Chcemy znieść próg, bo ci, którzy nie uczestniczą w demokracji sami sobie szkodzą, dlatego nie ma powodu, żeby przy referendum lokalnym był jakikolwiek próg" - mówi Sachajko.

Z kolei w przypadku referendum ogólnokrajowego próg powinien wynosić nie 50 proc., jak obecnie, ale mógłby wynosić np. 50 proc., ale liczony od ostatniej frekwencji w wyborach, czyli przy 60 proc. byłoby to 30 proc.

"Fundamentalną rzeczą jest to, aby wynik referendum był obowiązujący dla rządzących" - podkreśla polityk Kukiz'15.

Ponadto ugrupowanie Kukiza chciałoby wprowadzenia dnia referendalnego raz w roku, aby w ważnych sprawach głos mogli zabrać obywatele.

Polityk pytany przez PAP o dalszy los projektu ustawy antykorupcyjnej odpowiedział: "Mam nadzieję, że we wrześniu ta ustawa będzie już przyjęta". "Z komisji wyszedł już projekt uzgodniony, delikatnie zmieniony, poprawiony i nie ma potrzeby dalej czekać".

Głównym celem propozycji projektu jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję. Projekt zakłada m.in. pozbawianie praw publicznych osób skazywanych za przestępstwa korupcyjne i zakaz zajmowania przez nie stanowisk w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Na początku sierpnia Kukiz'15 złożył projekty ustaw konopnych, pod którymi podpisali się posłowie PiS, a które dotyczą ułatwień w hodowli konopi siewnych, a także możliwości produkcji konopi na potrzeby medyczne przez instytuty badawcze. "Te projekty też powinny być we wrześniu procedowane, ale to wszystko w rękach pani marszałek" - mówi.

Najbliższe planowane posiedzenie Sejmu ma się odbyć w dniach 15-17 września.