Mam nadzieję na merytoryczną dyskusję z opozycją w Sejmie nad projektami ustaw, na które składa się Polski Ład - podkreśliła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Premier Morawiecki zapowiedział w środę 10 projektów z Polskiego Ładu w najbliższych 100 dniach. Zakładają one m.in. 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł, mieszkanie bez wkładu własnego i zniesienie limitów do lekarzy specjalistów.

Marszałek Sejmu pytana w środę przez dziennikarzy o projekty tych ustaw zwróciła uwagę, że będą one sukcesywnie przychodziły do Sejmu, a nie wszystkie na raz. "Ja mam nadzieję, że te projekty, które będą wpływały - one zawsze mogą być jeszcze do przedyskutowania, zawsze ktoś może mieć na to trochę inne spojrzenie - więc ja liczę na merytoryczną dyskusję także z opozycją" - powiedziała Witek.

Na pytanie, kiedy te projekty będą wpływały do Sejmu, marszałek odparła, że nie wie. "Ale, jeżeli one trafią, to będę chciała jak najszybciej je poddać pod procedowanie. Dlatego, że też zmieniałam trochę harmonogram posiedzeń Sejmu. Dodatkowe posiedzenie mamy 15 czerwca (...), a potem mamy w lipcu dwa posiedzenia, jeżeli trzeba będzie to będą trzydniowe, czyli będę chciała dosyć elastycznie podchodzić do harmonogramu Sejmu, żeby dostosować to do tych projektów ustaw, które będą do Sejmu wpływały" - powiedziała Witek.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Premier Morawiecki w środę przedstawił 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu; projekty dotyczące tych obszarów mają być przygotowane i przeprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni.

Wśród nich znalazło się podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł dla wszystkich. Przepisy te miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Jak podaje KPR,M spowoduje to niższe podatki dla ponad 18 mln Polaków.

Następnym projektem jest emerytura do wysokości 2,5 tys. zł bez podatku. Ten przepis również ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku.

Kolejny obszar to zniesienie limitów do lekarzy specjalistów dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, a następnie dla wszystkich pacjentów. Wejście w życie tych rozwiązań planowane jest na drugą połowę tego roku.

Planowane jest też zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB. Większe środki mają być przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie.

W czwartym kwartale 2021 r. w życie mają wejść rozwiązania dotyczące gwarantowania przez państwo wkładu własnego na zakup mieszkania i dofinansowania dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego oraz rodzin wielodzietnych.

W tym samym czasie w życie mają wejść też przepisy dotyczące możliwości budowy domów jednorodzinnych do 70 mkw bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, jedynie na podstawie zgłoszenia.

Kolejny obszar zapowiedziany przez premiera to rodzinny kapitał opiekuńczy, czyli wsparcie dla rodzin na drugie i kolejne dziecko w wysokości 12 tys. zł na każde dziecko. Program ten ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Zapowiedziano też Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład przewidujący dotacje dla gmin i powiatów na cele inwestycyjne. Wejście w życie programu zaplanowano na trzeci kwartał 2021 r.

Kolejny projekt dotyczy wyższych dopłat do paliwa rolniczego - do 110 zł/1 ha oraz ułatwienia bezpośredniej sprzedaży przez rolników. Planowane wejście w życie tych rozwiązań to czwarty kwartał br.

Ostatnia z zapowiedzianych projektów na najbliższe 100 dni przewiduje - jak podała kancelaria premiera - kilkadziesiąt "Małych Centrów Nauki Kopernik" w średnich i małych polskich miastach, co zaplanowano na czwarty kwartał 2021 r.