Przekazywanie nadzoru nad poszczególnymi spółkami Skarbu Państwa ministrom resortowym będzie zakończone do końca tego roku - powiedziała premier Beata Szydło. Dodała, że "niebawem" poinformuje jak będzie wyglądał nadzór właścicielski po likwidacji MSP.

"Od początku kiedy powstał rząd PiS rozpoczęliśmy proces likwidacji MSP i jednym z elementów tego procesu było przekazywanie nadzoru nad poszczególnymi spółkami ministrom resortowym" - podkreśliła szefowa rządu na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniała, że już obecnie część spółek SP jest nadzorowanych przez np. ministra energii, rozwoju czy infrastruktury. "Ten proces (przekazywania spółek pod nadzór ministrów - PAP) będzie zakończony do końca tego roku" - zapewniła.

Szydło powiedziała też, że "niebawem" tzn. "w momencie kiedy Rada Ministrów takie założenia przyjmie" poinformuje, jak będzie wyglądał nadzór właścicielski nad państwowymi firmami po nowym roku. Formalnie Ministerstwo Skarbu Państwa ma zostać zlikwidowane do końca br.

Wcześniej we wtorek premier spotkała się z ministrami ws. audytu w spółkach Skarbu Państwa. Jak informował rzecznik rządu Rafał Bochenek, zleciła ona ministrom, by przyjrzeli się funkcjonowaniu podległych im spółek, przeanalizowali działalność zarządów

Rzecznik relacjonował, że w spotkaniu wzięli udział m.in.: wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister finansów Paweł Szałamacha, minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, wiceminister sportu Jarosław Stawiarski - w zastępstwie ministra sportu Witolda Bańki, a także szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk, odpowiedzialny za koordynację likwidacji resortu skarbu państwa.

W spotkaniu uczestniczył też minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. "Zgodnie z jego pismem ministrowie zostali zobowiązani do przedstawienia informacji, o jakie prosił w przewidzianym terminie" - zaznaczył Bochenek.

Mariusz Kamiński mówił w poniedziałek, że ministrowie mają przedstawić informacje dotyczące podległych im spółek; mają one wpłynąć do CBA na przełomie września i października. Chodzi w sumie o kilkadziesiąt spółek. W poniedziałek CBA rozpoczęło kontrole w pięciu strategicznych spółkach Skarbu Państwa; dotyczą one zawieranych umów. Spółki, w których ruszyła procedura kontrolna, to: PKN Orlen, Lotos, Azoty, KGHM i Polska Grupa Zbrojeniowa.

Według CBA kontrola dotyczy wydatków na PR, reklamę i doradztwo; ma objąć okres od 1 grudnia 2015 r.

W ub. tygodniu premier podjęła decyzję o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji Ministra Skarbu Państwa. MSP ma być zlikwidowane do końca roku. Premier poinformowała, że proces ten będzie nadzorował szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk. W poniedziałek premier powołała posła PiS Macieja Małeckiego na sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Małecki wspólnie z ministrem Henrykiem Kowalczykiem na doprowadzić do likwidacji resortu.

Lipcowa uchwała rządu zakładała, że proces likwidacji MSP zakończy się do końca tego roku, a do końca I kw. roku 2017 jego kompetencje zostaną przekazane nowemu podmiotowi, który będzie nadzorował spółki Skarbu Państwa. (PAP)