Rada Dialogu Społecznego przyjęła negatywne stanowisko wobec projektu zakładającego, że staże lekarzy i pielęgniarek będą trwale finansowane z Funduszu Pracy. Za taką uchwałą głosowała zarówno cała strona związkowa, jak i pracodawców w Radzie.

Co roku w ustawie okołobudżetowej wpisywano kwotę na staże. Proponowane przez rząd rozwiązanie maiłoby uczynić z tego stały ustawowy mechanizm.

Przewodniczący Rady Piotr Duda podkreślił w dyskusji, że nigdy nie było zgody na to, by staże dla lekarzy i pielęgniarek były finansowane z Funduszu Pracy. "To są pieniądze ze składek pracodawców i to powinno iść faktycznie na rynek pracy i przeciwdziałanie bezrobociu" - podkreślił. "Jeśli jest szukanie pieniędzy, to nie w obszarze Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych" - mówił Duda.

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła podczas obrad Rady, że na etapie przygotowywania tego rządowego projektu jej resort zgłaszał zastrzeżenia do tego zapisu.

W tym roku zgodnie z ustawą okołobudżetową w planie finansowym Funduszu Pracy w 2016 r. przeznaczono 835,3 mln zł na staże podyplomowe i szkolenia specjalizacyjne (rezydentury) lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych.

Rada przyjęła też negatywne stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o Inspekcji Żywności. Podczas prac w zespole problemowym Rady nad tym zgłoszonym przez klub Kukiz'15 projektem zwracano uwagę na wiele ryzyk z nim związanych, podkreślano też brak systemowego i funkcjonalnego uzasadnienia zmian.

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada omówi też zaproponowane przez resort edukacji zmiany w oświacie i będzie dyskutować o założeniach budżetu państwa na 2017 r. oraz wskaźnikach wzrostu emerytur i rent, a także wynagrodzeń w budżetówce i minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r.

Rada zdecydowała też o powołaniu branżowego zespołu dialogu społecznego dotyczącego transportu lotniczego i obsługi lotniskowej. Będzie on działał przy resorcie infrastruktury i budownictwa. Duda zaproponował, by Rada upoważniła prezydium do powoływania tego typu zespołów - by nie była potrzebna do tego uchwała wszystkich jej członków.

W Radzie Dialogu Społecznego, która zastąpiła Komisję trójstronną, zasiadają przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Swych przedstawicieli ma w niej również prezydent oraz prezesi NBP i GUS. .(PAP)