Program 500 plus jest wprowadzany w warunkach stabilnego budżetu i stabilnego finansowania - oświadczył w środę minister finansów Paweł Szałamacha. Podkreślił, że jest to "nie do przecenienia" w kontekście zawirowań na rynkach finansowych.

Premier Beata Szydło oraz ministrowie finansów i rodziny podsumowali na środowej konferencji prasowej pierwszy etap obowiązywania programu "Rodzina 500 plus".

Jak mówił minister finansów, o sukcesie programu 500 plus decydują wypłacane świadczenia oraz pozytywny wpływ na sytuację dochodową polskich rodzin.

Z danych resortu rodziny wynika, że w ramach programu 500 plus złożono ponad 2,6 mln wniosków; do rodzin trafiło prawie 5 mld zł.

"Program jest wprowadzany w warunkach stabilnego budżetu i stabilnego finansowania. Jest to ambitny program. (...) Z roku na rok wydatki w Polsce na sferę rodziny wzrosły. (...) Jeżeli byśmy to porównywali do innych krajów europejskich - to jest to bardzo pozytywny poziom. W przyszłym roku to będzie więcej niż 1 pkt (proc.) naszego PKB" - zaznaczył szef MF.

Szałamacha zapewnił, że zarówno budżet na 2016 r., jak i 2017 r. będzie zapewniał stałe finansowanie programu. "To jest kwestia nie do przecenienia w obecnych warunkach zawirowań na rynkach finansowych. Dyskutujemy o tym, jaki będzie skutek referendum brytyjskiego na polską gospodarkę i w ogóle na sytuację w Europie" - podkreślił.

Jak mówił, "rozpędza się proces odbudowywania dochodów własnych państwa polskiego". Poinformował, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku nastąpił wzrost w różnych typach podatków od 5 do 6 proc. dochodów.

"Nasz ambitny program prorodzinny jest realizowany w tempie zharmonizowanym z odbudową dochodów własnych państwa i możliwościami jego finansowania" - podsumował szef MF.