Prezydent Andrzej Duda wziął udział w posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego; uczestniczył w niej także minister zdrowia Konstanty Radziwiłł - poinformował PAP wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. Wśród tematów znalazła się m.in. problematyka wynagrodzeń w służbie zdrowia.

Radzikowski powiedział PAP, że minister Radziwiłł przedstawił na posiedzeniu RDS informację o stanie prac nad kompleksowym rozwiązaniem związanym z wynagrodzeniami pracowników służby zdrowia. Wyjaśnił, że są one realizowane w ramach branżowego zespołu trójstronnego przy ministrze i biorą w nich udział zarówno pracodawcy ze służby zdrowia, jak i przedstawiciele związków zawodowych.

Radzikowski zaznaczył, że dotychczas wynagrodzenia były regulowane fragmentarycznie. "Kilka lat temu podniesiono wynagrodzenia lekarzom, mniej więcej rok temu było podpisane rozporządzenie o wzroście wynagrodzeń dla pielęgniarek, ale w szpitalach i placówkach służby zdrowia jest jeszcze wiele innych pracowników - rehabilitanci, fizjoterapeuci - czyli cała grupa pracowników pomocowych, która od wielu lat, w wielu placówkach nie otrzymywała podwyżek" - podkreślił wiceszef OPZZ.

Jak dodał, właśnie dlatego na wniosek m.in. OPZZ i Solidarności rozpoczęto prace nad "takim systemowym rozwiązaniem, które docelowo miałby doprowadzić do jakiegoś ładu w wynagrodzeniach wśród tej grupy pracowników".

Jak dodał Radzikowski w obecności prezydenta rozmawiano o tym, jak powinny wyglądać konsultacje ws. ustaw przygotowywanych przez rząd oraz zgłaszanych przez posłów, "tak aby zostały zachowane jakieś sensowne zasady dialogu społecznego". "Tak abyśmy mieli jako partnerzy społeczni możliwość nie tylko zaopiniowania, ale wypowiedzenia się też często na temat założeń, na temat kierunków opracowywania pewnych dokumentów" - podkreślił wiceszef OPZZ.

W Radzie Dialogu Społecznego zasiadają przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Swych przedstawicieli ma w niej również prezydent oraz prezesi NBP i GUS. Ustawa o RDS obowiązuje od 11 września 2015 r., zastąpiła ustawę o Komisji Trójstronnej i jest efektem zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. (PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)