Pięć nowych wystaw udostępni od piątku Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Największa z tych ekspozycji jest poświęcona medycynie w sztuce i pokazuje różnorodne prace prawie 60 artystów z całego świata.

„Medycyna to jest w pewnym sensie takie lustro naszej egzystencji, towarzyszy nam od początku, od momentu kiedy się rodzimy do śmierci, po drodze – że tak powiem – jest cały czas takim weryfikatorem naszych nadziei i czasami je wspiera, czasami niszczy (…). To jest jeden z największych towarzyszy takich egzystencjalnych człowieka i dlatego jest to również tak płodny obszar dla sztuki” – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej dyrektor MOCAK-u Maria Anna Potocka, która jest też współkuratorką tej wystawy.

Wśród wiodących tematów ekspozycji „Medycyna w sztuce” są m.in. anatomia człowieka, chirurgia plastyczna, psychiatria.

Zwiedzający obejrzą obrazy, fotografie, rzeźby, instalacje, wideo. Ich autorami są m.in. Tadeusz Kantor; urodzona w Belgradzie Marina Abramović; Heather Sheehan , pochodząca z Nowego Jorku, a na stałe mieszkająca w Kolonii; Amerykanin Joel-Peter Witkin.

Z wystawą „Medycyna w sztuce”, która czynna będzie do 2 października, koresponduje inna nowa ekspozycja MOCAK-u – „Szukanie siebie w innych”. Znajduje się na niej 13 rysunków Tomasza Wiatra, na co dzień pracującego jako lekarz urolog.

Medycyna przynosi Tomaszowi Wiatrowi zawodowe spełnienie, a sztuka jest jego pasją, tworzenie to dla niego tytułowe „szukanie siebie w innych”. Krakowski lekarz rysuje głównie portrety mężczyzn. Wyraźnie przedstawia rysy ich twarzy, mimikę. „Jest to budowanie czernią, bielą i szarością psychologii postaci, uchwycenie osobistej ekspresji” – opisują w informacji prasowej organizatorzy wystawy. Ekspozycja Wiatra czynna będzie do 11 czerwca.

Na pozostałych trzech wystawach, które czynne będą od piątku, MOCAK zaprezentuje twórczość fotograficzną Anety Grzeszykowskiej (ur. 1974) oraz Belgów: malarza Roberta Devriendta (1955) i fotografika Maxa Pinckersa (1988).