Parlament Ukrainy z trudnością zatwierdził w czwartek program nowego rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana. W głosowaniu w tej sprawie dwukrotnie nie udało się zebrać niezbędnej większości głosów.

Program został zaakceptowany dopiero w trzecim głosowaniu i po naradzie szefów frakcji parlamentarnych. Opozycja oświadczyła, że oznacza to, iż koalicja prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki i Frontu Ludowego b. premiera Arsenija Jaceniuka nie ma tak naprawdę większości w parlamencie.

Przed głosowaniem Hrojsman przedstawił deputowanym zarys swojego programu. Zadeklarował, że szczegółowy plan działań antykryzysowych zaprezentuje w ciągu miesiąca. Oświadczył jednocześnie, że ekipa fachowców, których zgromadził w swoim rządzie, upora się z najważniejszymi problemami Ukrainy.

"Chciałbym, aby ten rząd uzyskał wasze poparcie i mógł przywrócić zaufanie społeczeństwa wobec władzy" – mówił.

Hrojsman poinformował, że priorytetem jego działalności będzie wzmocnienie suwerenności i bezpieczeństwa narodowego. "Mamy jasny kierunek modernizacji naszego systemu obrony według standardów NATO" – podkreślił.

Premier mówił także o konflikcie z prorosyjskimi separatystami w Donbasie i wspierającą ich Moskwą, a także dokonanej przez Rosję aneksji Krymu. "Nowy rząd ze szczególną uwagą będzie traktował kwestie związane z odzyskaniem Krymu i czasowo okupowanymi terytoriami Donbasu, ich odbudową i powrotem mieszkańców" – zaznaczył. Hrojsman wskazał, że problemami tymi będzie zajmować się nowe ministerstwo oraz odpowiedzialny za tę dziedzinę wicepremier Wołodymyr Kistion.

W gospodarce szef rządu zamierza skupić się przede wszystkim na reformie organów podatkowych i celnych. "Powinniśmy skończyć z przemytem, by nasze urzędy celne działały maksymalnie przejrzyście dla społeczeństwa i w sposób całkowicie zamknięty dla przemytników" – oświadczył.

Wcześniej premier mówił, że nowy rząd uczyni wszystko dla stabilizacji i rozwoju państwa. "Ten rząd i te władze mają przynieść Ukrainie nową jakość i zapewnić niezmienność kursu integracji europejskiej" – podkreślał.

W Radzie Ministrów powstało oddzielne stanowisko wicepremiera odpowiedzialnego za integrację europejską i euroatlantycką. Objęła je Iwanna Kłympusz-Cincadze, która dotąd była wiceprzewodniczącą parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

38-letni Hrojsman objął fotel premiera Ukrainy po Arseniju Jaceniuku, który odszedł ze stanowiska w wyniku utraty poparcia większości parlamentarnej. Partia Jaceniuka, Front Ludowy, nie opuściła przy tym koalicji, do której należy wraz z prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)