Dziennikarz Marcin Mamoń i operator Tomasz Głowacki, porwani przez syryjską Al-Kaidę i uwolnieni kilka dni temu, są już w Polsce. Przylecieli wieczorem do Warszawy samolotem rejsowym ze Stambułu. Informację o ich powrocie potwierdził IAR ksiądz Przemysław Marek Szewczyk, wieloletni przyjaciel i współpracownik Marcina Mamonia.

Nie było wiadomo nic o ich uprowadzeniu, nieznane są też dokładne okoliczności uwolnienia, do którego miało dojść 24 grudnia.

W połowie listopada udali się do Syrii, by zrealizować zdjęcia do niezależnego filmu o samozwańczym Państwie Islamskim. Po przekroczeniu granicy z Turcją zniknęli jednak bez śladu i nie dotarli do umówionego miejsca.

Z wypowiedzi księdza Przemysława Szewczyka dla IAR wynika, że byli trzymani w więzieniu. "Miałem kontakt z Marcinem przed jego wyjazdem, więc wiedziałem o jego ryzykownych reporterskich planach, potem już gdy został uwolniony. Otrzymałem wiadomość na Facebooku, że był przetrzymywany w więzieniu przez ludzi z Al-Kaidy, ale został uwolniony dzięki staraniom tych ludzi, którym zaufał, że wprowadzą go na tereny syryjskie, by mógł robić pracę reporterską. I że Marcin wraca do Polski"- powiedział IAR ksiądz Przemysław Szewczyk.
Duchowny podkreślał, że informacja o porwaniu nie została upubliczniona ze względu na bezpieczeństwo dziennikarza i operatora. Jego zdaniem, cisza medialna była w tej sytuacji uzasadniona. "Sam, jak miałem pewne informacje o tym, że coś niepokojącego się dzieje, do głowy mi nie przyszło by informować o tym opinię publiczną" - mówił IAR duchowny.
Marcin Mamoń jest reporterem i filmowcem Jako producent niezależny realizował filmy m.in. dla TVP, BBC, VPRO, Channel4). W latach 2006-2008 kierownik redakcji publicystyki, reżyser w TVP2. Od 2008 współpracownik, reżyser, dziennikarz w TVN.Tomasz Głowacki jest natomiast operatorem filmowym i fotografikiem absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie,. Swoje fotografie wystawiał w m.in. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Autor i współautor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, m.in. "Królika po berlińsku".
Ksiądz Przemysław Marek Szewczyk jest wieloletnim przyjacielem i współpracownikiem Marcina Mamonia. Działa w Stowarzyszeniu Dom Wschodni "Domus Orientalis". Mają wspólne zainteresowania: Bliski Wschód.