Orzeczenie, nakazujące wpisanie Hamasu na egipską listę ugrupowań terrorystycznych unieważnione. Sąd apelacyjny uchylił werdykt sądu niższej instancji w tej sprawie.

Władze Egiptu wielokrotnie oskarżały Hamas o wspieranie dżihadystów, którzy dokonywali zamachów bombowych na półwyspie Synaj. W końcu sąd zdecydował o wpisaniu ugrupowania na czarną listę organizacji terrorystycznych.

Teraz orzeczenie zostało uchylone. Według urzędników, sąd niższej instancji nie miał kompetencji, by wydawać orzeczenia w takiej kwestii.

Hamas powstał pod koniec lat 80. jako odłam egipskiego Bractwa Muzułmańskiego. Stosunki między Kairem a Hamasem znacznie pogorszyły się po tym, jak w 2013 roku wojsko obaliło prezydenta Egiptu i jednego z liderów Bractwa Muzułmańskiego, Mohammeda Mursiego.

W grudniu ubiegłego roku Unia Europejska usunęła Hamas z czarnej listy ugrupowań terrorystycznych, na którą ugrupowanie zostało wpisane w 2001 roku. Sąd Unii uznał, że orzeczenie w tej sprawie zostało wydane na podstawie doniesień medialnych, a nie w oparciu o twarde dowody. Tymczasem niedawno okazało się, że władzom Unii zależy na utrzymaniu Hamasu na tej liście i planują apelację w tej sprawie.