Polski rząd zawarł we wtorek z rządem Republiki Kosowa porozumienie w formie wymiany not w sprawie nawiązania stosunków konsularnych - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Porozumienie - poinformowano w komunikacie MSZ - stanowi realizację uchwały Rady Ministrów z 5 września 2022 r. w sprawie nawiązania stosunków konsularnych pomiędzy Polską a Republiką Kosowa.

Przypomniano, że "uznając niepodległość Republiki Kosowa uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2008 r. Rzeczpospolita Polska powstrzymała się od jednoczesnego nawiązania stosunków dyplomatycznych i konsularnych".

"Zawarte w dniu dzisiejszym porozumienie pozwoli na zapewnienie polskim obywatelom optymalnego poziomu opieki konsularnej na terytorium Republiki Kosowa" - napisano w komunikacie MSZ.

Podkreślono w nim, że Polska "popiera integrację europejską wszystkich państw Bałkanów Zachodnich i wnosi swój aktywny wkład w zapewnianie stabilizacji i bezpieczeństwa w regionie, m.in. za pośrednictwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach sił KFOR oraz policyjnej misji EULEX w Kosowie, w której od wielu lat pozostajemy najliczniejszym kontrybutorem".

Kosowo ogłosiło niepodległość 17 lutego 2008 roku. Kraj ten jest uznawany przez ponad 100 państw na całym świecie, w tym m.in. USA, Kanadę, Japonię, Turcję i większość państw UE. Niepodległości tego państwa nie uznały, oprócz Serbii oraz Bośni i Hercegowiny, także Rosja i Chiny. W kwietniu w kwietniu 2016 r. wszedł w życie układ o stabilizacji i stowarzyszeniu między UE a Kosowem.(PAP)