Amnesty International krytykuje Polskę za przedłużające się śledztwo w sprawie tajnego więzienia CIA na terenie naszego kraju. W najnowszym raporcie organizacja zwraca uwagę, że nie ma publicznej informacji o postępach śledztwa dotyczącego więzienia CIA. Nie ma też dostępu do informacji o nieludzkim traktowaniu osób podejrzanych o terroryzm - podkreśla szefowa Amnesty International Polska.

Draginja Nadażdin powiedziała, że 2014 rok był przełomowy, ponieważ Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska nie tylko pozwoliła na stosowanie u siebie bezprawnego i nieludzkiego traktowania, ale też nie umożliwiła przeprowadzenia skutecznego śledztwa, które by tę sprawę wyjaśniło.

Draginja Nadażdin podkreśla, że organizacja będzie naciskać na prokuraturę, żeby śledztwo zostało zakończone i doprowadziło do oskarżenia winnych. Szefowa Amnesty International Polska powiedziała, że kolejnym problemem dostrzeganym przez organizację jest przestrzeganie praw kobiet. W jej ocenie Polska powinna niezwłocznie ratyfikować konwencję o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

W raporcie za 2014 rok Amnesty International zwraca uwagę że w co najmniej 18 krajach doszło do zbrodni wojennych. W 131 krajach były stosowane tortury i nieludzkie traktowanie. W 62 państwach rządy więziły obywateli za ich poglądy, a w 93 przeprowadzano niesprawiedliwe procesy.

Amnesty International zwraca też uwagę na los uchodźców. W wyniku wojen miliony osób musiało opuścić swoje domy. W konflikcie syryjskim taki los spotkał 4 miliony ludzi. W 2014 roku ponad 3400 osób zginęło w wodach Morza Śródziemnego podczas próby przedostania się do Europy - podaje Amnesty International w raporcie o stanie przestrzegania praw człowieka w 160 krajach świata.