Poseł wyjaśnił, że ma to być silna reprezentacja osób starszych, która byłaby partnerem w kreowaniu polityki senioralnej państwa na szczeblu rządowym oraz parlamentarnym. Poseł przypomniał, że jest to realizacja inicjatywy marszałek Sejmu Ewy Kopacz z poprzedniego roku.
Szczerba wyjaśnił, że Sejm będzie tylko i wyłącznie gospodarzem miejsca, natomiast sposób organizacji tego parlamentu i regulamin będzie uchwalony przez seniorów. "My chcemy dać pewien impuls, mając świadomość tego, że w przeciwieństwie do naszych sąsiadów z Europy Zachodniej , np. z Niemiec, w Polsce brakuje takiej silnej reprezentacji" - powiedział Szczerba. Zapewnił, że politycy na tą strukturę nie będą mieć żadnego wpływu.
Poseł Szczerba powiedział również, że Obywatelski Parlament Seniorów będzie składał się z wielu organizacji seniorskich. W jego skład wejdą przedstawiciele rad seniorów, które działają przy samorządach oraz przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku.
W Polsce jest 500 uniwersytetów trzeciego wieku. Zrzeszają one około 150 tysięcy słuchaczy. Najstarszy uniwersytet powstał w 1975 roku w Warszawie w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego z inicjatywy prof. Haliny Szwarc.