17-letnia Malala Yusufzai zostałą laureatką tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla za kampanię w obronie prawa muzułmańskich dziewcząt do edukacji. Malala pochodzi z Pakistanu, ale jest szczególną bohaterką w Wielkiej Brytanii, gdzie była leczona i gdzie osiadła po zamachu dokonanym na nią przez pakistańskich talibów.

Malala Yusufzai trafiła po raz pierwszy do światowych mediów, kiedy niemal równo dwa lata temu, 9 października 2012 roku, otrzymała postrzał w głowę w zatrzymanym przez pakistańskich talibów na drodze autobusie szkolnym. Powodem tej kary był blog, który prowadziła pod pseudonimem na stronie internetowej BBC opisując swoje życie na terenach plemiennych w Dolinie Swat opanowanych przez talibów. Jednym z przewodnich tematów był dostęp dziewcząt do edukacji.

Ciężko ranną Malalę przewieziono do szpitala w Birmingham, który specjalizuje się w leczeniu rannych żołnierzy. Udało się tam usunąć z jej głowy kule i fragmenty kości. Po serii operacji plastycznych, Malala pozostała już w Wielkiej Brytanii wraz z rodziną.

Po powrocie do zdrowia Malala zostałą przyjęta przez królową Elżbietę II i prezydenta Baracka Obamę, przemawiała w licznych instytucjach, w tym w ONZ, występując w obronie prawa dziewcząt w krajach muzułmańskich do równego dostępu do edukacji.

Reklama

Wniosek o przeznanie jej Pokojowej Nagrody Nobla przedstawiła Kanada. Malala dzieli ją z indyjskim działaczem na rzecz praw dzieci, Kailashem Satyarhim.