Europejski Zielony Ład ma stworzyć nową rzeczywistość, realizując w praktyce ideę gospodarki zrównoważonej, o minimalnym wpływie na środowisko i klimat. Wiele z technologii, które opracowuje Łukasiewicz, włącza się w ten trend

Należy do nich stosowana w Łukasiewicz – ICSO "Blachownia", technologia wytwarzania poli(siarczku fenylenu) (PPS), niepalnego polimeru konstrukcyjnego o dużej odporność na czynniki chemiczne, który wytrzymuje temperatury aż do 240°C. Jest też łatwy w obróbce – przetwarzać go można metodą wytłaczania i wtrysku, co pozwala na uzyskanie nawet stosunkowo skomplikowanych kształtów. Jednocześnie poddaje się recyklingowi w stu procentach, a co za tym idzie, jego stosowanie jest „trendy”. Szczególnie zainteresowany tym tworzywem jest przemysł samochodowy, gdyż użycie elementów polimerowych zamiast metalowych pozwala na obniżenie wagi pojazdu, a co za tym idzie – zużycia paliwa. Rosnący udział w rynku samochodów elektrycznych także otwiera przed PPS nowe perspektywy zastosowań – jego niepalność ma tutaj szczególnie duże znaczenie.
Odchodzenie od spalania paliw kopalnych to teraźniejszość i przyszłość światowej energetyki; wiąże się z nim rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym farm wiatrowych. Wytwarzanie skrzydeł (łopat) wiatraków, mierzących czasem ponad sto metrów, jest znaczącym wyzwaniem, także pod względem stosowanego materiału. Idealnie nadają się do tego żywice epoksydowe, modyfikowane bisfenolem F – zainteresowanie tą technologią rośnie z roku na rok, szczególnie, jeśli chodzi o ich wytwarzanie w dużej skali i w ramach jednego kompleksu produkcyjnego.
Łukasiewicz – ICSO "Blachownia"od wielu lat specjalizuje się w tych zagadnieniach, czego efektem jest nie tylko technologia wytwarzania bisfenolu F, ale przede wszystkim ISOBIS i ISOBIS 2 – nowatorskie technologie wytwarzania bisfenolu A do bezbarwnych poliwęglanów oraz żywic epoksydowych stosowanych w elektronice, między innymi w produkcji światłowodów. Wszak rolą instytutu jest spełnianie oczekiwań przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne technologie w kraju i za granicą.
Instytut zbliża się do siedemdziesiątej rocznicy działalności. Na przestrzeni lat zmieniała się jego infrastruktura, a przez jego laboratoria przewinęła się plejada znakomitych postaci polskiej chemii. Niezmienna pozostała wysoka jakość badań oraz cel – dostarczanie innowacji dla rozwoju polskiego przemysłu chemicznego.
Od kwietnia 2019 r. instytut jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Bycie częścią Łukasiewicza stworzyło nowe możliwości, a zmieniająca się sytuacja w gospodarce krajowej i światowej rzuciła nowe wyzwania, które instytut bez wahania podjął, ukierunkowując swoją działalność na gospodarkę o obiegu zamkniętym, włączając się w realizację Europejskiego Zielonego Ładu.
Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Oferuje biznesowi unikalny system rzucania wyzwań, dzięki któremu grupa 4500 naukowców i inżynierów w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie internetowej ale także w ponad 50 lokalizacjach: instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce.
Partner
foto: materiały prasowe