Radosław Sikorski ma być kandydatem koalicji na Marszałka Sejmu. Dziś oficjalnie poinformowany o tym zostanie klub PO na wyjazdowym posiedzeniu w jeden z warszawskich restauracji.

Decyzja ma zapaść po południu na kolegium i prezydium klubu Platformy Obywatelskiej. Rzecznik klubu PO Paweł Olszewski mówi, że spotkanie członków Platformy będzie miało nieformalny i uroczysty charakter. Olszewski nie spodziewa się żadnych decyzji, bo jak mówi spotkanie zainauguruje nowe rządowe rozdanie.

PO musi także zgłosić kandydata na wicemarszałka Sejmu. Poprzedni - Cezary Grabarczyk został ministrem sprawiedliwości. Jedną z typowanych na to stanowisko osób jest posłanka PO Krystyna Skowrońska. Ona sama niejednoznacznie wypowiada się w tej sprawie i przypomina, że jak na razie jest szefową sejmowej komisji finansów. Skowrońska zwróciła uwagę, że dotychczas Marszałkiem Sejmu była kobieta, a wicemarszałkiem mężczyzna. Jej zdaniem teraz to zostanie odwrócone, bo klub PO będzie chciał zachować parytet.

Wśród kandydatek na wicemarszałka Sejmu z PO, poza Krystyną Skowrońską wymienia się także nazwiska Urszuli Augustyn i Izabeli Mrzygłodzkiej.
Dziś prawdopodobnie poznamy też decyzje dotyczącą rekomendacji na stanowiska szefów komisji spraw zagranicznych i komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Te miejsca zwolnili Grzegorz Schetyna - nowy szef MSZ i Andrzej Halicki - obecnie minister administracji i cyfryzacji.

Reklama