Szef resortu finansów powołuje nowe departamenty
Za kilka dni Ministerstwo Finansów czeka trzęsienie ziemi. Szef resortu Mateusz Szczurek zdecydował się na zwiększenie liczby podległych sobie biur i departamentów z 38 do 40. W nowej strukturze będzie kilkanaście takich, którym zmieniono zakres działania. Skoro zmienia się zakres, to pojawia się i nowa nazwa. To zaś oznacza likwidację jednego bytu i pojawienie się nowego. Skutek? Możliwość wymiany części dyrektorów departamentów i biur.
Obecnie szefów i wiceszefów poszczególnych komórek organizacyjnych jest w ministerstwie – liczącym ok. 2,2 tys. pracowników, – około 120. Na niektórych stanowiskach są wakaty.
– Zmiana struktury organizacyjnej pozwoli na takie podzielenie zadań pomiędzy komórkami, dzięki któremu będzie można lepiej dostosować je do wyzwań stojących przed ministerstwem – tłumaczy Mirosława Boryczka, dyrektor generalny MF. – W rezultacie pojawią się nowe departamenty. Ich utworzenie nie zawsze spowoduje konieczność przeprowadzania naboru na stanowiska dyrektorów. Jedynie tam, gdzie obszar działania nie pokrywa się z działaniami obecnych komórek organizacyjnych, przewidujemy rekrutację. Nie spodziewam się też istotnych zmian, jeśli chodzi o liczbę zastępców dyrektorów – zaznacza.
Czy zmiany doprowadzą np. do ograniczenia liczby pracowników w ministerstwie?
– Celem zmian jest lepsza realizacja priorytetowych zadań, zarówno tych strategicznych, jak i analitycznych. Kompetencje pracowników będą lepiej dopasowane do zadań wykonywanych w poszczególnych obszarach. Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś nie odnajdzie się w nowej strukturze – wyjaśnia przedstawicielka resortu.
W skrócie uzasadnienie zmian jest takie: chodzi o rozdzielenie realizacji zadań strategicznych oraz związanych z kreowaniem polityki państwa, planowaniem i realizacją budżetu państwa od świadczenia usług publicznych – czyli bezpośredniej obsługi obywateli i firm.
– Zdecydowaliśmy się na rozdzielenie zadań niektórych departamentów, ponieważ liczbą pracowników niemal dorównywały samodzielnie działającym urzędom. Na przykład departament informatyki zatrudnia obecnie ponad 160 osób – mówi Mirosława Boryczka. Dzisiejszy departament informatyki będzie zastąpiony przez departament strategii systemu informacyjnego oraz departament informatyzacji usług publicznych (kilka lat temu były w ministerstwie osobne jednostki odpowiedzialne za eksploatację i rozwój systemów informatycznych, później je połączono). Dyrektor istniejącej komórki zostanie szefem departamentu strategii systemu informacyjnego.
Tak dochodzimy do sposobu wyłaniania szefów nowych komórek organizacyjnych w MF – znajdującego zastosowanie w całej służbie cywilnej. W przypadku podziału jakiegoś departamentu obowiązuje zasada, że jego szef dysponuje kwalifikacjami wystarczającymi do tego, by kierować jednym z dwóch nowych. W tych przypadkach, kiedy departamenty zmienią nazwę, potrzebna będzie zgoda szefa Służby Cywilnej, aby dotychczasowi szefowie mogli utrzymać stanowiska w nowych komórkach. Ale to zadziała tylko w kilku przypadkach. Dla pozostałych nowych departamentów będą rozpisane konkursy na dyrektorów. Podobnie tam, gdzie na stanowiskach dyrektorskich były wakaty: np. w departamencie polityki finansowej, analiz i statystyki, który zostanie przekształcony w departament polityki makroekonomicznej.
Jakiemukolwiek innemu resortowi trudno równać się z Ministerstwem Finansów nie tylko pod względem liczby departamentów, lecz także sprawujących nad nimi nadzór wiceministrów. Jak będzie wyglądał nowy podział kompetencji między nimi, jeszcze do końca nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że i tutaj są dwa wakaty: w połowie czerwca odpowiedzialny m.in. za dług publiczny Wojciech Kowalczyk przeszedł do resortu skarbu, a kilka dni temu Jacek Dominik pojechał do Brukseli, by tymczasowo sprawować po Januszu Lewandowskim funkcję komisarza UE ds. budżetu. Kto zastąpi tych dwóch urzędników – na razie nie wiadomo.
10 720 zł Taka jest pensja dyrektora departamentu w ministerstwie
8522 zł Tyle zarabia wicedyrektor departamentu
120 To orientacyjna liczba dyrektorów i wicedyrektorów departamentów i biur w resorcie finansów