Zaskakująco pozytywne rezultaty polsko-białoruskich rozmów w kwestiach pamięci historycznej. "Jednak decydujące będzie wykonanie w praktyce naszych planów i projektów"- mówił Andrzej Kunert , sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa po spotkaniach w Mińsku z wiceministrami kultury, obrony i spraw zagranicznych Białorusi.

Minister Kunert powiedział Polskiemu Radiu, że jest szansa na nowe otwarcie w sprawach pamięci historycznej. Przyznał, że poruszano kwestię podstołecznego uroczyska Kuropaty.
”Jednym z głównych punktów wszystkich trzech rozmów była sprawa Kuropat” - zaznaczył . Wcześniej Andrzej Kunert mówił, że chodzi o zweryfikowanie poprzez prace ekshumacyjne i identyfikacyjne hipotezy, że Kuropaty są piątym miejscem pochówku ofiar zbrodni katyńskiej. Do tego jest potrzebna zgoda władz Białorusi.

Barbara Bojaryn, dyrektor białostockiego oddziału IPN poinformowała, że Instytut Pamięci Narodowej wystosował prośbę o pomoc w zlokalizowaniu miejsca pochówku ofiar Obławy Augustowskiej ze wskazaniem, że ślad urywa się na terenie dzisiejszej Białorusi."Mam nadzieję, że dzisiejsze rozmowy zapoczątkowały okres dobrej współpracy, dzięki której można będzie poczynić kroki do odnalezienia tych miejsc”- powiedziała Barbara Bojaryn. Wyraziła nadzieję, że uda się również uzyskać dostęp do białoruskich archiwów.