Czuwania, modlitwy, koncerty, a nawet pielgrzymka rowerowa do Rzymu. Cała Polska przygotowuje się do jutrzejszej kanonizacji Jana Pawła II.

W Krakowie, mieście w którym papież spędził znaczną część życia, uroczystości kanonizacyjne przeżywać będzie około 120 tysięcy pielgrzymów. Główna ceremonia odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II. Pielgrzymi z całej Polski, ale też z zagranicy tłumnie przychodzą pod okno papieskie przy ulicy Franciszkańskiej. Wspominają spontaniczne spotkania z papieżem, intonują też jego ulubione pieśni.

Jeszcze dziś wieczorem w oknie papieskim ponownie stanie Jan Paweł II, będzie można też usłyszeć jego słowa. Wszystko dzięki trójwymiarowym prezentacjom, które będą wyświetlane na ścianie Pałacu Biskupów. W Krakowie uroczystości kanonizacyjne w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz centrum Jana Pawła II poprzedzi całonocne czuwanie modlitewne.

Do Wadowic, miasta rodzinnego Karola Wojtyłły, od rana przybywają pielgrzymi, modlą się w bazylice i odwiedzają muzeum Jana Pawła II.

Przed wejściem do muzeum trzeba czekać w kolejce, podobnie jest z wejściem do bazyliki. Nawet deszcz nie odstrasza pielgrzymów. Sporą grupę wśród turystów stanowią Włosi. Kanonizacja Jana Pawła II to także dla Włochów, którzy pokochali papieża Polaka, wyjątkowe święto.

Do Watykanu na uroczystości kanonizacyjne udała się duża, 500-osobowa delegacja z burmistrz miasta na czele. Dla tych, którzy jutrzejszy dzień chcą spędzić na wspólnej modlitwie przygotowano telebimy na rynku. Jutro będzie tu transmitowana msza kanonizacyjna.

Natomiast dzisiaj zaplanowano szereg spotkań o charakterze religinym, o godz. 21 Anioł Pański, o północy msza w bazylice, a potem całonocne czuwanie do 5.30 rano w niedzielę. Kościół w Wadwicach będzie otwarty przez całą noc.

Górale na Podhalu już od kilku dni żyją tylko tym, co wydarzy się w Rzymie. Główne uroczystości zaplanowane są na niedzielę, ale jeszcze dzisiaj można zwiedzać apartamenty papieskie w zakopiańskiej "Księżówce". To właśnie tutaj w Kuźnicach w Domu Rekolekcyjnym Episkopatu Polski Jan Paweł II przebywał i odpoczywał podczas swoich wizy na Podhalu. Teraz jest szansa, aby zobaczyć tę część Księżówki zazwyczaj zamkniętą dla osób spoza ośrodka.

Lublin czyta Jana Pawła II - plakaty z cytatami papieża zostały rozwieszone na 100 przystankach komunikacji miejskiej, a także w autobusach.

Na biało-żółtych plakatach umieszczono hasło akcji i krótki cytat z pism Jana Pawła II, ze wskazaniem źródła. "Emocje, które towarzyszą kanonizacji znikną, a chodzi o to, żebyśmy potrafili zbudować coś trwałego" - mówi pomysłodawca akcji ks. Mirosław Ładniak.

75 pielgrzymów na rowerach wyruszyło rano z Rzeszowa do Watykanu. Do pokonania mają ponad 2 tysiące kilometrów. Trasa wiedzie przez Słowację, Węgry, Słowenię i Włochy. W ten sposób chcą podziękować za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Pielgrzymi z Rzeszowa do Rzymu dojadą 8 maja, liczą na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jutrzejszą kanonizację będą przeżywać w bazylice ojców Paulinów na Słowacji.

Z okazji jutrzejszej kanonizacji Jana Pawła II w stolicy odbędzie się wielki koncert. O godzinie 18.00 w kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym w Warszawie rozpocznie się prezentacja prawie stu artystów. Wystąpią aktorzy, muzycy, poeci, instrumentaliści i śpiewacy. Wśród nich między innymi Grażyna Barszczewska, Teresa Budzisz- Krzyżanowska, Kazimierz Kaczor, czy Marian Opania. Koncert potrwa kilka godzin, ale nie trzeba być przez cały czas, opowiada organizatorka - Krystyna Gucewicz. Każdy będzie mógł włączyć się w wydarzenie w dowolnej chwili, a występujący będą się stale zmieniać. Koncert skończy się po północy. A o 19:00 na placu Piłsudskiego rozpocznie się wieczorne czuwanie "Do źródła".