Polacy są niezadowoleni z rządów Donalda Tuska - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Ponad dwie piąte pytanych odmawia obecnemu gabinetowi jakichkolwiek osiągnięć czy sukcesów i - jak twierdzi - w jego dotychczasowej działalności nie widzi żadnych plusów (44 proc.). Prawie jedna czwarta badanych nie podejmuje się oceny dokonań tego rządu (23 proc.).

O pozytywnych efektach pracy gabinetu rządowego lub jego zaletach potrafiła coś powiedzieć 1/3 ogółu ankietowanych. Jako największe osiągnięcie wymieniono rozwój infrastruktury, budowę dróg, autostrad i modernizację kolei. Co dwudziesty respondent za pozytywny efekt działalności rządu uważa stosunkowo łagodny w Polsce, w porównaniu z innymi krajami UE, przebieg kryzysu finansowego i towarzyszącego mu kryzysu gospodarczego.

Polacy mają znacznie więcej do powiedzenia, jeśli idzie o ujemną stronę bilansu ocen pracy rządu. Krytyczne uwagi zgłaszało aż 81 proc. ankietowanych.

Największą porażką drugiego rządu koalicji PO-PSL jest, według społecznych ocen, obecna sytuacja na rynku pracy - brak miejsc pracy i utrzymujące się wysokie bezrobocie. Wiele opinii negatywnych zebrały także zmiany w systemie emerytalnym. W tej sprawie badani mówili przede wszystkim o podniesieniu wieku emerytalnego oraz o likwidacji OFE - „skoku na kasę” i „łataniu dziury budżetowej pieniędzmi obywateli”, zamieszaniu wokół ZUS, a także o braku zapowiadanej reformy KRUS.

Negatywne recenzje zebrała również działalność rządu w zakresie służby zdrowia. Mówiono o ograniczeniach bądź braku refundacji leków, o zadłużeniu placówek służby zdrowia, ale przede wszystkim o trudnościach w dostępie do lekarzy oraz fatalnej i pogarszającej się sytuacji pacjentów.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 października na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.