Z wypowiedzi premiera Donalda Tuska wynika, że Polska nie dołączy do Berlina i Paryża, które do końca roku mają ustalić nowe zasady współpracy wywiadowczej.
Szef naszego rządu starał się też minimalizować znaczenie afery szpiegowskiej. "Służby specjalne i wywiady to nie są szkoły dobrych manier. Nie oszukujmy się, ale generalnie służby specjalne buduje się po to, żeby wiedziały coś o innych" - tłumaczył Donald Tusk. I zalecał w tej sprawie wstrzemięźliwość. "Wolałbym, żeby Europa nie wpadła w groźną przesadę, bo jeżeli uznamy, że głównym celem jest konfrontacja ze Stanami Zjednoczonymi po tym, co publikuje Snowden z terenu Rosji, to można bardzo szybko wpaść w przesadę i zapomnieć, że istnieją jeszcze Rosja, Chiny i wiele innych państw, które też mają możliwości techniczne i ambicje. Dlatego rozumiejąc oburzenie, wolałbym nie udawać, że wierzę w to, że wszyscy się przeproszą na świecie i powiedzą, że nikt nikogo nie będzie podsłuchiwał" - powiedział premier Donald Tusk dziennikarzom w Brukseli.
Sprawa podsłuchów zdominowała zakończone w stolicy Belgii dwudniowe spotkanie europejskich przywódców.
Komentarze (3)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeW Warszawie odbył się XXIII Zjazd Stowarzyszenia Wędliniarzy Polskich. Gościem honorowym był słynny ekspert parówkowy, prezes Lotniczych Zakładów Wędliniarskich Maciej Lasek.
„Stańmy w obronie jakości polskich i rosyjskich wędlin! Nasze parówki nigdy nie pękają! Nawet jeśli czasem kiełbasa z naszych zakładów przypomina w smaku pastę do butów lub trotyl, to nie znaczy to, że jest ona robiona z pasty do butów i trotylu” – przekonywał Lasek. Ekspert zachęcał też zebranych do stosowania naturalnych przypraw w postaci zmielonej kory brzozowej i opowieści z mchu i paproci. Delegaci zjazdu, wraz z dziennikarzami, nagrodzili przemówienie kilkunastominutową owacją.
Sukces edukatorów
Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas poinformowała agencję TWN o zaskakująco pozytywnych efektach przeprowadzonej przez jej resort reformy systemu szkolnego. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez GUS, systematycznie zmniejsza się przestępczość wśród nieletnich. Szczególnie korzystne zmiany widoczne są w zachowaniu maluchów, które właśnie rozpoczęły szkolną edukację. W ciągu ostatniego roku wśród dzieci do lat siedmiu aż o 7,2 proc. zmalała liczba napadów na umundurowanych funkcjonariuszy policji.