Bezprecedensowy gest papieża Franciszka. Podczas wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej w zakładzie karnym na obrzeżach Rzymu papież umył nogi 12 osobom. Po raz pierwszy w historii w tym gronie znalazły się dwie dziewczyny - Włoszka i Serbka, obie przebywające w zakładzie karnym.

Również pierwszy raz w historii Msza św. Wieczerzy Pańskiej sprawowana przez papieża była celebrowana w zakładzie karnym. Było to rzymskie więzienie dla nieletnich Casal del Marmo. Papież Franciszek podczas liturgii, naśladując Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy, umył stopy 12 osadzonym różnych narodowości i religii, w tym 2 dziewczętom. W liturgii wzięło w sumie udział 50 młodych więźniów, w tym 11 dziewcząt.

Miejsce celebry wybrał sam papież, który w Buenos Aires miał zwyczaj odprawiać wieczorną Mszę w Wielki Czwartek w szpitalu albo więzieniu. Przed obrzędem umycia nóg w krótki kazaniu, Franciszek przypomniał, że umywając nogi uczniom, Jezus - który był ich nauczycielem i Panem - dał przykład, aby robili to samo, ponieważ: "wśród nas ten, kto stoi najwyżej, musi służyć innym".

Papież dodał, że gest ten jest symbolem wzajemnej pomocy. O sobie zaś powiedział: "Robię to z potrzeby serca, bo moim obowiązkiem jako księdza i jako biskupa jest służyć wam".

Reklama

Wraz z Ojcem Świętym Eucharystię w kaplicy pod wezwaniem Ojca Miłosiernego koncelebrowali: papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini oraz kapelan placówki, ks. Gaetano Greco.

Odprawiane w Wielki Czwartek wieczorem Msze święte rozpoczynają w Kościele katolickim okres Triduum Paschalnego, czyli najważniejszy czas w roku. Katolicy wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Triduum uroczyście zwieńcza Niedziela Wielkanocna.