Od 20.00 obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla miast i gmin Wyszogród i Gąbin oraz gmin: Słubice, Mała Wieś, Bodzanów i Słupno. Prezydent Płocka wprowadził pogotowie dla miasta. Władze nakazały wzmożone patrolowanie wałów.
Poziom wody w Wiśle środkowej stale waha się w związku z topnieniem pokrywy lodowej oraz spływem kry. Jest to typowe zachowanie rzeki podczas roztopów. Obecnie na wodomierzu w Kępie Polskiej woda przekracza stan alarmowy. Jutro rano sześć lodołamaczy ma rozpocząć akcję od strony Włocławka.
W związku z podniesieniem się poziomu mniejszych rzek i potoków, pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje również prewencyjnie w gminach Rząśnik i Długosiodło powiatu wyszkowskiego. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w trzech gminach powiatu pułtuskiego: Pułtusk, Pokrzywnica i Zatory. W pozostałych gminach powiatu pułtuskiego starosta wprowadził stan pogotowia.
Na terenach, na których ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe, wprowadzane są całodobowe dyżury gminnych lub powiatowych służb zarządzania kryzysowego. Dokonywane są też przeglądy sprzętu i materiałów przeciwpowodziowych.
Również w Łódzkiem kilka rzek przekroczyło poziom alarmowy. Chodzi między innymi o Grabię i Pilicę. Także tam wzrost poziomu wody jest związany z roztopami.
Podnosi się również woda w rzekach Warmii i Mazur. Najtrudniejsza sytuacja jest na rzece Guber w Prosnej, gdzie jej poziom przekroczył stan alarmowy. Wysoki stan notowany jest w Smolajnach na Łynie. Poziom podnosi się także na Łynie w Sępopolu oraz Baniach Mazurskich na rzece Gołdapie, w Mieduniszkach na Węgorapie i w Jurkiszkach na Jarce. Wysoki stan wody notowany jest również w Pasłęku na rzece Wąskiej i na jeziorze Drużno.