Pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska i szefa rządu Hiszpanii Mariano Rajoya rozpoczęły się w czwartek przed południem w Warszawie VIII międzyrządowe konsultacje polsko-hiszpańskie. Ich celem jest wzmocnienie dialogu politycznego i rozwój stosunków gospodarczych.
Reklama

"Konsultacje międzyrządowe, odbywające się na przemian w Polsce i Hiszpanii, są głównym mechanizmem polsko-hiszpańskich kontaktów rządowych i resortowych funkcjonującym od 2003 r. Celem VIII konsultacji jest wzmocnienie dialogu politycznego między Polską i Hiszpanią oraz pogłębienie współpracy w UE i na forum międzynarodowym. Nasze kraje są zainteresowane rozwojem stosunków gospodarczych, w tym współpracy inwestycyjnej" - poinformowało w środę PAP MSZ.

Według kancelarii premiera główne tematy rozmów to kwestie unijnej polityki rolnej i spójności. Jednym z celów konsultacji rządów Polski i Hiszpanii jest pogłębianie integracji europejskiej oraz kontynuacja działań pozwalających przezwyciężyć kryzys gospodarczy w Unii Europejskiej.

W spotkaniu ze strony polskiej - oprócz Tuska - udział wezmą przedstawiciele ministerstwa infrastruktury, ministerstwa gospodarki, ministerstwa środowiska, ministerstwa administracji i cyfryzacji oraz ministerstwa spraw zagranicznych.

Królestwo Hiszpanii reprezentować będą - oprócz premiera - delegacje: ministerstwa infrastruktury i rozwoju, ministerstwa przemysłu, energii i turystyki oraz ministerstwa spraw zagranicznych i współpracy.

Podczas konsultacji ma się odbyć rozmowa w wąskim gronie premierów Hiszpanii i Polski oraz równoległe spotkania resortowe poszczególnych ministrów.

Odbywające się po raz ósmy konsultacje międzyrządowe przypadają na 35. rocznicę przywrócenia polsko-hiszpańskich stosunków dyplomatycznych i 20. rocznicę podpisania Traktatu o Przyjaźni między Polską i Hiszpanią.