Od początku marca już ponad 75 milionów internautów obejrzało w serwisie YouTube film Kony 2012, który jest częścią akcji prowadzonej przez fundację Invisible Children. Jej celem jest rozreklamowanie imienia, a w konsekwencji ujęcie Josepha Kony’ego – ugandyjskiego zbrodniarza, który od 25 lat porywa dzieci, dopuszcza się gwałtów i morderstw.

Kampanię poparli Justin Bieber, Oprah Winfrey, J.K. Rowling czy Bill Gates.

Jospeh Kony urodził się w 1962 roku. Głośno zrobiło sie o nim w 1987 roku, kiedy doszło do obalenia prezydenta Ugandy Tito Okello. Od tego czasu Armia Bożego Oporu (LRA), organizacja na czele której stoi Kony, porywa ugandyjskie dzieci i zamienia je w żołnierzy. Szacuje się, że Kony jest odpowiedzialny za uprowadzenie nawet 30 tysięcy dzieci. Porwaniom towarzyszą gwałty i morderstwa całych rodzin - LRA przypisuje się zamordowanie kilkudziesięciu tysięcy osób.

LRA jest oskarżone o powszechne łamanie praw człowieka

W 2005 roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania pięciu liderów LRA, oskarżając ich o zbrodnie przeciwko ludzkości. Kony stał się zbrodniarzem wojennym nr 1 na liście MTK. Oskarżenie Kony'ego obejmuje 33 zarzuty, 12 z nich to zbrodnie przeciwko ludzkości - zabójstwa, zniewolenia, niewolnictwo seksualne oraz gwałty. Pozostałe to zbrodnie wojenne - morderstwa oraz okrutne traktowanie ludności cywilnej, grabież, porywanie dzieci, a następnie wcielanie ich siłą do armii.

Rząd Stanów Zjednoczonych uznał LRA za organizację terrorystyczną.

Krytyka akcji

Zdaniem komentatorów akcja utrudni schwytanie Kony'ego, który zejdzie do podziemi. Poza tym autorom filmu zarzuca się manipulowanie faktami, upraszczanie sytuacji politycznej panującej w regionie, a także wyolbrzymianie skali porwań i zabójstw popełnianych przez LRA.

Film