Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula uważa, że obecnie jest największa szansa na zniesienie wiz do USA. Powiedział, że Kongres Polonii Amerykańskiej zamierza przeprowadzić akcję zachęcania Polaków mieszkających w Ameryce do pisania w tej sprawie do swoich reprezentantów we władzach USA.

Spula towarzyszył w Polsce republikańskiemu senatorowi USA Markowi Kirkowi i demokratycznemu kongresmanowi Mike'owi Quigley'owi, którzy składali w ostatnich dniach wizytę w naszym kraju.

Kirk i Quigley przyjechali do Polski m.in. z misją poparcia inicjatywy włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. Dwaj ustawodawcy ze stanu Illinois są współautorami inicjatywy włączenia Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego.

"Myślę, że teraz jest najlepsza szansa, żeby to przeszło" - powiedział Spula pytany na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami o sprawę włączenia Polski do tego programu (Visa Waiver Program - VWP). "Z tego względu, że prezydent Barack Obama obiecał prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, że będzie działał w tym kierunku i faktycznie - jego pracownicy działają" - dodał Spula.

Podkreślił jednocześnie, że do tej idei trzeba jeszcze przekonać część niechętnych kongresmanów. Spula podkreślił, że KPA cały czas stara się zmobilizować ludzi do wysyłania listów, e-maili i faksów do swoich przedstawicieli z prośbą o poparcie tej sprawy. Jak podkreślił, osoby w Polsce też mogą pomóc - docierając do swoich krewnych czy przyjaciół w USA i przekonując ich, aby wysłali listy lub e-maile do swoich reprezentantów.

Zapowiedział, że KPA zamierza również przeprowadzić akcję zachęcającą amerykańską prasę do poparcia zniesienia wiz dla Polaków.

Spula podkreślił, że KPA przez lata działał w kierunku zniesienia wiz dla Polaków. "W pewnym sensie ja jako Amerykanin czuję się obrażony, że przez tyle lat my nie możemy tego znieść" - dodał.

Obama wyraził nadzieję, że wizy dla Polaków zostaną zniesione przed końcem jego kadencji

W grudniu 2010 r. podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stanach Zjednoczonych, prezydent USA Barack Obama wyraził nadzieję, że wizy dla Polaków zostaną zniesione przed końcem jego kadencji, która upływa w 2013 roku. Zadeklarował też, że sprawa ta jest dla niego priorytetem.

Z kolei w maju 2011 r. - gdy prezydent Obama odwiedził Europę i złożył wizytę m.in. w Polsce - prezydent USA napisał list do sponsorów ustawy, w którym wyraził poparcie dla niej. "Kraje, które chcą współpracować z USA w kluczowych globalnych sprawach, jak inicjatywy antyterrorystyczne, dzielenie się informacjami i zapobieganie przemieszczaniu się terrorystów, zasługują, by wejść do programu ruchu bezwizowego" - napisał wtedy amerykański prezydent.

Kirk, Quigley, a także demokratyczna senator Barbara Mikulski, oraz troje innych współsponsorów, członków Kongresu, wnieśli w marcu 2011 r. do obu izb Kongresu ustawę, która zmienia kryteria wejścia do programu zniesienia obowiązku wizowego.

Projekt ten przewiduje zmianę kryterium wejścia do programu ruchu bezwizowego do USA, w którym uczestniczy obecnie 36 krajów. Warunkiem udziału w programie jest obecnie zejście danego kraju poniżej progu 3 procent odmów wiz.

Według inicjatorów nowej ustawy do programu ruchu bezwizowego mogłyby wejść kraje, których odsetek obywateli nielegalnie przedłużających pobyt w USA (poza okres ważności wizy) nie przekroczy 3 procent przybywających tam na podstawie wiz turystycznych.

Nowe kryterium wejścia do programu ruchu bezwizowego zaproponowano z powodu "lepszych obecnie możliwości śledzenia przebiegu pobytu osób odwiedzających USA", pozwalających stwierdzić, czy nie przebywają tam po wygaśnięciu wizy.

Projekt ustawy przewiduje poza tym, że minister bezpieczeństwa wewnętrznego mógłby nawet uchylić wspomniany wymóg maksimum 3 procent przekroczeń legalnego pobytu w USA, "jeżeli udział danego kraju w programie ruchu bezwizowego nie stwarza zagrożenia dla egzekwowania prawa, bezpieczeństwa i praw imigracyjnych USA i jeżeli kraj ten w pełni współpracuje z USA w walce z terroryzmem".