W czwartkowym głosowaniu eurodeputowani wyrazili zgodę na przystąpienie Chorwacji do UE. Za wnioskiem na zgodę Parlamentu Europejskiego na rozszerzenie Unii o Chorwację głosowało 564 posłów, 38 było przeciw, a 32 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z unijnym prawem, zgoda Parlamentu Europejskiego jest konieczna przy każdym rozszerzeniu UE.

Kolejnym krokiem w procesie przystępowania Chorwacji do UE będzie podpisanie traktatu akcesyjnego, co ma nastąpić 9 grudnia w Brukseli przed rozpoczynającym się tego dnia szczytem przywódców państw unijnych. Premier Chorwacji Jadranka Kosor weźmie w nim udział w charakterze obserwatora, co jest możliwe dopiero po podpisaniu traktatu akcesyjnego.

Traktat musi następnie zostać ratyfikowany przez pozostałych 27 krajów członkowskich i Zagrzeb. Jeśli ten proces przebiegnie bez przeszkód, Chorwacja przystąpi do UE 1 lipca 2013 roku, stając się 28. państwem członkowskim.

Traktat akcesyjny to dokument, który w sposób szczegółowy reguluje przystąpienie danego kraju do UE. Projekt traktatu akcesyjnego dla Chorwacji liczy około 360 stron i był pisany przez specjalną 35-osobową grupę roboczą z udziałem wszystkich delegacji państw członkowskich. Premier Donald Tusk przekazał oficjalnie projekt traktatu akcesyjnego premier Chorwacji 17 września w Zagrzebiu.

Same negocjacje akcesyjne trwały prawie sześć lat. Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku. Kraje UE podjęły formalną decyzję o ich zakończeniu w czerwcu, gdy KE zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Celem tej decyzji było podpisanie traktatu akcesyjnego jeszcze przed końcem tego roku, czyli za polskiej prezydencji w Radzie UE. Wtedy nie wiadomo jednak było, ile czasu zajmie redagowanie oraz tłumaczenie traktatu.