Katowicka prokuratura zaplanowała na czwartek konfrontacje podejrzanych w śledztwie ws. korupcji przy prywatyzacji PLL LOT i STOEN. Wśród nich jest były szef UOP gen. Gromosław Cz., który usłyszał zarzuty związane z prywatyzacją warszawskiego dystrybutora energii.

"Dziś od rana będą przeprowadzane konfrontacje z udziałem podejrzanych. Zostanie też przesłuchany jeden z podejrzanych, którego nie udało się przesłuchać wczoraj z uwagi na późną porę" - powiedział PAP w czwartek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Leszek Goławski.

We wtorek na polecenie katowickich śledczych zatrzymano pięć osób związanych z prywatyzacją państwowych przedsiębiorstw

Kiedy zakończą się zaplanowane na czwartek konfrontacje i przesłuchanie, prokuratura podejmie decyzję w sprawie ewentualnego stosowania wobec podejrzanych środków zapobiegawczych. Dodatkowe informacje mają zostać przekazane dziennikarzom wczesnym popołudniem.

Prowadzone od 2005 r. postępowanie dotyczy korupcji przy prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT oraz warszawskiego dystrybutora energii - spółki STOEN. "Udało się uzyskać materiały wskazujące na to, że grupa osób, przy współudziale osób działających w ministerstwie skarbu, w latach 1998-2004 podejmowała działania korupcyjne zmierzające do przeprowadzenia tych prywatyzacji" - podczas środowego briefingu Goławski.

"Jeśli chodzi o prywatyzację LOT-u, mówimy o kwocie ok. 1 mln dolarów, jeżeli chodzi o STOEN - to ok. 1,4 mln euro. Przy czym to są kwoty, które pojawiały się w ogóle i nie dotyczą wszystkich tych podejrzanych" - mówił dodał rzecznik.

Częścią materiału, który stał się podstawą do zatrzymania pierwszych podejrzanych w śledztwie, są informacje z rachunków bankowych obrazujące przepływy pieniędzy. Ich źródłem byli niektórzy zagraniczni inwestorzy zainteresowani procesami prywatyzacyjnymi.

W środę prokuratura przesłuchiwała zatrzymanych i stawiała im zarzuty - pierwsze w całym postępowaniu

Dotyczą one korupcji oraz prania pochodzących z korupcji pieniędzy. Większości podejrzanych zarzucono, że działali wspólnie i w porozumieniu.

Jednym z zatrzymanych jest Andrzej P., który w 2003 r. był doradcą w gabinecie ministra skarbu. Pozostali to przedstawiciele firm współdziałających z ministerstwem przy tych prywatyzacjach lub będących beneficjentami pieniędzy pochodzących z prywatyzacji - oprócz Gromosława Cz. wśród tych osób jest m.in. były rzecznik dyscyplinarny PZPN, adwokat Michał T.

Osoba gen. Cz. pojawia się w tym śledztwie w związku z prywatyzacją STOEN-u. Prokuratura nie ujawniła, czy przyznał się do zarzuconych mu czynów. Jak podawał Goławski, niektórzy z pozostałych zatrzymanych otrzymali "po kilka zarzutów", jednak nie chciał mówić o szczegółach.