PO i PiS praktycznie podzieliły się mandatami w 100-osobowym Senacie; Platforma wprowadzi 63 senatorów; PiS - 31. Dwóch reprezentantów będzie miał PSL; jednego - Obywatele do Senatu.

W Senacie zasiądą też niezależni kandydaci: Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Kutz oraz popierany przez PO i SLD poseł SdPl Marek Borowski.

Borowski pokonał w Warszawie (okręg obejmujący pięć prawobrzeżnych dzielnic stolicy - Pragę Południe, Pragę Północ, Rembertów, Targówek i Wesołą) m.in. Zbigniewa Romaszewskiego z PiS. Jego brak w Senacie będzie sporą sensacją, bowiem sprawował tam mandat nieprzerwanie od 1989 r. Borowski pokonał też ekonomistę prof. Krzysztofa Rybińskiego, b. wiceprezesa NBP (2004-2008), który był kandydatem inicjatywy Obywatele do Senatu.

Z komitetu wyborczego PO do Senatu dostał się m.in. obecny marszałek tej Izby Bogdan Borusewicz, b. minister obrony narodowej Bogdan Klich. Z komitetu PiS senatorem został m.in. Bogdan Pęk, Jan Maria Jackowski, Mieczysław Gil, Stanisław Kogut.

Z KWW Rafała Dutkiewicza mandat otrzymał jedynie wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski, który pokonał niezależnego kandydata popieranego przez PO, prof. Leona Kieresa oraz znanego działacza Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego.

Dwójka kandydatów startujących z KW PSL to bezpartyjna dziennikarka Andżelika Możdżanowska oraz również bezpartyjny Józef Zając.

W okręgu obejmującym powiaty: jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski oraz miasto Jelenia Góra, senatorem został popierany przez PO Józef Pinior, b. europoseł i działacz opozycyjny w PRL. Jarosław Duda z PO, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych został senatorem z okręgu obejmującego powiaty wokół Wrocławia. Wygrał m.in. z Tomaszem Misiakiem z KWW Rafała Dutkiewicza, wcześniej senatorem PO.

Senatorem zostanie szefowa wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej prof. Alicja Chybicka, kandydatka niezależna popierana przez PO (okręg obejmujący południowy Wrocław). Chybicka pokonała b. rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusza Lutego z KWW Rafała Dutkiewicza.

Jan Rulewski (bezpartyjny, popierany przez PO) został senatorem w okręgu obejmującym miasto Inowrocław oraz powiaty: inowrocławski, nakielski, sępoleński, mogileński i żniński. Rulewski był senatorem ostatniej kadencji.

Ponownie mandat senatora obejmie: Jan Wyrowiński (PO - Toruń oraz powiaty chełmiński i toruński); Andrzej Person (PO - okręg obejmującym Włocławek oraz powiaty aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski); Andrzej Owczarek (PO - w okręgu obejmującym powiaty: łaski, pabianicki i zgierski).

Kolejną kadencję w Senacie zasiądzie też Janusz Sepioł z PO (okręgu obejmując część Krakowa). Pokonał m.in. Zuzannę Kurtykę (bezpartyjna, popierana przez PiS), wdowę po prezesie IPN Januszu Kurtyce. W okręgu obejmującym część Krakowa, senatorem został Bogdan Klich (PO), były minister obrony narodowej.

W ławach senatorskich na kolejną kadencję zasiądzie też Grzegorz Czelej (PiS, okręg obejmujący powiaty kraśnicki, lubelski, janowski, świdnicki i łęczyński). Prof. Henryk Cioch, prawnik popierany przez PiS, został wybrany na senatora w okręgu obejmującym miasto Lublin, gdzie pokonał m.in. posłankę Izabellę Sierakowską (SdPl), popieraną przez PO i SLD, która startowała z własnego komitetu wyborczego.

W okręgu obejmującym powiaty: bialski, parczewski, radzyński i miasto na prawach powiatu Biała Podlaska, najwięcej głosów uzyskał Grzegorz Bierecki (bezpartyjny, startował z komitetu PiS). Senatorem w okręgu obejmującym powiaty: wieruszowski, sieradzki, zduńskowolski, wieluński i pajęczański został Michał Seweryński popierany przez PiS; w okręgu obejmującym powiaty: krakowski, miechowski i olkuski - Bogdan Pęk z PiS - radny sejmiku wojewódzkiego.

Maciej Klima z PiS (okręg obejmujący powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki) został ponownie senatorem pokonując m.in. wojewodę małopolskiego Stanisława Kracika. Z kolei w okręgu obejmującym powiaty nowosądecki, gorlicki i miasto Nowy Sącz senatorem ponownie został Stanisław Kogut z PiS.

Robert Dowhan z PO, prezes zielonogórskiego klubu żużlowego objął mandat startując z okręgu obejmującego południowe powiaty woj. lubuskiego. Stanisław Hodorowicz z PO, prof. UJ, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu został wybrany na senatora w okręgu obejmującym powiaty nowotarski, tatrzański i limanowski.

W okręgu obejmującym Płock wygrał Marek Martynowski z PiS, radny mazowiecki, b. urzędnik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pokonał m.in. senatora PO Eryka Szmulewicza, senatora PSL Michała Boszko oraz bezpartyjnego kandydata SLD Pawła Deresza, męża posłanki SLD z okręgu płocko-ciechanowskiego Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

W okręgu obejmującym Ciechanów mandat zdobył Jan Maria Jackowski z PiS, b. poseł AWS i członek LPR.

Anna Aksamit - dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie, kandydatka PO, wygrała w okręgu obejmującym cztery powiaty na północ i zachód od stolicy (legionowski, nowodworski, warszawski zachodni i wołomiński). Pokonała kandydata PiS - Piotra Łukasza Andrzejewskiego.

W okręgu obejmującym cztery powiaty na południe od stolicy (grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski) senatorem został ponownie Łukasz Abgarowicz z PO. Pokonał m.in. kandydatkę PiS, do niedawna posłankę tej partii Nelli Rokitę-Arnold oraz politologa i startującego w ramach inicjatywy Obywatele do Senatu Grzegorza Kostrzewę-Zorbasa.

Ponownie mandat senatora objął Marek Rocki (PO) w okręgu obejmującym cztery dzielnice na południu stolicy, ten ekonomista, b. rektor SGH, pokonał aktorkę Annę Chodakowską - bezpartyjną kandydatkę zgłoszoną przez PiS, a także Andrzeja Celińskiego, który startował jako kandydat niezależny.

W okręgu obejmującym cztery dzielnice w centrum i północnej części Warszawy, senatorem została ponownie reżyserka Barbara Borys-Damięcka (PO). Pokonała m.in. kandydatkę PiS aktorkę Katarzynę Łaniewską-Błaszczak, w PRL działaczkę opozycji antykomunistycznej, w ostatnich latach znaną z roli w serialu "Plebania".

W okręgu wyborczym obejmującym pięć dzielnic w zachodniej części stolicy (Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy i Wolę) senatorem został adwokat Aleksander Pociej (PO). Pociej to wspólnik w znanej kancelarii prawniczej, obrońca m.in. b. posłanki PO Beaty Sawickiej i pełnomocnik bliskich sześciu ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym rodziny posła PO Arkadiusza Rybickiego. Pokonał startującego z list PiS wybitnego chirurga prof. Krzysztofa Bieleckiego oraz b. szefową KRRiT Danutę Waniek (SLD).

W okręgu obejmującym powiaty: brzozowski, jasielski, krośnieński i Krosno senatorem została wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej senatorze Stanisławie Zającu - Alicja Zając (PiS), która była senatorem zakończonej kadencji.

W senackim okręgu obejmującym powiaty: hajnowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki wygrał Włodzimierz Cimoszewicz, startujący jako kandydat niezależny.

W okręgu obejmującym powiat pucki i miasto Gdynię, wygrał Edmund Wittbrodt - senator PO ostatniej kadencji. Senatorem w okręgu obejmującym swoim zasięgiem Gdańsk i Sopot, został Bogdan Borusewicz. Na drugim miejscu znalazł się tu zgłoszony przez PiS sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Andrzej Gwiazda.

W okręgu obejmującym powiaty gdański, starogardzki i tczewski, mandat uzyskał Andrzej Grzyb, senator PO ostatniej kadencji. Pokonał m.in. należącą do PiS prawniczkę Annę Kurską, matkę dziennikarza - Jarosława i polityka PiS - Jacka. Odpadł także m.in. Bogdan Lis (SD) który został wystawiony przez Komitet Wyboczy Wyborców Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska została wybrana na senatora w okręgu obejmującym Mysłowice, Tychy i powiat bieruńsko-lędziński.

Reżyser Kazimierz Kutz, startujący jako kandydat niezależny, został wybrany na senatora w okręgu obejmującym Katowice.

W okręgu obejmującym powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, konecki, pińczowski, staszowski i włoszczowski senatorem został Mieczysław Gil startujący z listy PiS.

W okręgu wyborczym obejmującym powiaty: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki, senatorem została wdowa po Przemysławie Gosiewskim - Beata Gosiewska z PiS. W okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki, senatorem został Krzysztof Słoń - radny sejmiku wojewódzkiego z PiS.

W okręgu obejmującym powiaty bartoszycki, braniewski, elbląski i lidzbarski senatorem został b. poseł SLD Witold Gintowt-Dziewałtowski, popierany przez PO.

Ponownie w Senacie zasiądzie Stanisław Gorczyca z PO (okręg obejmujący powiaty działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki). Drugi wynik uzyskał wiceminister kultury Piotr Żuchowski z PSL, a trzeci historyk, b. pracownik IPN Jan Żaryn, popierany przez PiS.

Dotychczasowy poseł PO Jan Filip Libicki został senatorem w okręgu obejmującym powiaty: grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, szamotulski i wolsztyński. Libicki to poseł ostatniej kadencji, wcześniej należący do PiS i PJN.

Kazimierz Jaworski z PiS został senatorem w okręgu obejmującym powiaty: rzeszowski i łańcucki oraz Rzeszów. Wygrał z popieranym przez SLD i PSL prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem (startował z własnego komitetu).