O tym, że w obliczu kryzysu Europa potrzebuje dużo więcej solidarności politycznej, mówił w piątek na zakończeniu odbywającego się w Sopocie Europejskiego Forum Nowych Idei premier Donald Tusk.

Zakończone w piątek Europejskie Forum Nowych Idei trwało trzy dni. Zorganizowała je PKPP Lewiatan pod patronatem polskiej prezydencji i prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W konferencji wzięły udział osobistości świata polityki, ekonomii, filozofii i biznesu. Na Forum mówiono o roli Europy we współczesnym świecie, o zagrożeniach dla ładu gospodarczego i finansowego.

Przemawiając na zakończenie premier Donald Tusk przypomniał, że w Europie nadal są kraje, których mieszkańcy - podobnie jak przed ponad 20 laty Polacy - nie mogą liczyć na życie w wolności.

"Kiedy w Europie godzinami, miesiącami dyskutujemy o sensie UE, kiedy pojawiają się wątpliwości, egoizmy, kiedy słyszymy czasami słowa i wezwania idące wbrew świeżemu doświadczeniu europejskiej solidarności i powszechnej wolności, musimy mieć zawsze w pamięci (...) to, o czym marzyliśmy tu w całej Polsce 30 lat temu" - mówił premier. "Nie możemy pozostawić nawet cienia wątpliwości, że głęboko wierzymy w sens tych odwiecznych idei, które jednocześnie są odwieczne i świeże" - mówił też Tusk.

Premier dodał, że w całej Europie panuje napięcie związane z kryzysem ekonomicznym. "Nie możemy dać sobie wmówić, że dzisiejszy kryzys to jakiś lokalny incydent, to jakiś finansowy kłopot grecki, to efekt jakiejś spekulacji, która gdzieś rozkwitła i za chwilę zniknie. Znamiona tego kryzysu są w każdym miejscu w Europie" - mówił premier dodając, że dziś Europa potrzebuje dużo więcej solidarności politycznej.

Van Rompuy przypomniał też, że małe i średnie przedsiębiorstwa są "szkieletem przedsiębiorczości" w UE

Przewodniczący Rady Europejskiej (RE) Herman Van Rompuy, który także brał udział w uroczystym zamknięciu Forum podkreślił, że w sytuacji, w jakiej dziś znajduje się Europa szczególnego znaczenia nabiera dialog między przedstawicielami biznesu w całej Europie. "My politycy potrzebujemy waszego zaangażowania, byśmy mogli odnieść sukces. Dziś nikt nie wie lepiej niż wy, jakie są słabości, byśmy mogli z powrotem przywrócić wzrost gospodarczy i stworzyć miejsca pracy" - mówił Van Rompuy zwracając się do uczestników Forum.

"W tej chwili mamy krótkoterminowy kryzys, który wiąże się z zadłużeniem publicznym w strefie Euro, zwłaszcza, jeśli chodzi o Grecję, ale musimy to właściwie rozwiązać ze względu na sieć wzajemnych powiązań pomiędzy sektorem finansowym w strefie euro i poza strefą euro.

Chcemy wzmocnić istniejące mechanizmy kontroli i koordynacji dla państw w strefie euro, aby nie dopuścić do wystąpienia takiej sytuacji ponownie" - powiedział przewodniczący dodając, że jednocześnie UE chce powoływać fundusze, które pomogą uchronić Grecję i inne gospodarki przed kryzysami. "Wygramy tę bitwę, bo jesteśmy to winni Europie i Europejczykom" - dodał.

Van Rompuy przypomniał też, że małe i średnie przedsiębiorstwa są "szkieletem przedsiębiorczości" w UE. "W Unii 99 procent wszystkich przedsiębiorstw to małe i średnie przedsiębiorstwa. Wytwarzają ponad 80 procent miejsc pracy i dlatego stanowią istotną siłę napędową konkurencyjności i innowacji. Promowanie małych i średnich przedsiębiorstw stanowi więc jedno z istotniejszych wyzwań w Unii i w państwach partnerskich" - mówił przewodniczący RE.

Na gali podsumowującej Forum gospodyni spotkania - prezes PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz odczytała przyjęta przez uczestników spotkania tzw. "Deklarację sopocką", w której znalazły się najważniejsze postulaty pod adresem najwyższych władz Unii Europejskiej przyjęte przez uczestników.

Wśród postulatów wymieniono konieczność przyspieszenia integracji politycznej w UE, wprowadzenie efektywnego systemu podejmowania decyzji, spójne i silne zarządzanie, lepsze wykorzystanie potencjału kobiet oraz prowadzenie efektywnej współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego i regionu Morza Śródziemnego.

W programie EFNI znajdowało się pięć sesji plenarnych

W Europejskim Forum Nowych Idei wzięło udział ok. 1000 osób, wśród nich - osobistości świata polityki, ekonomii, filozofii i biznesu.

Uczestnikami Forum byli m.in. amerykański ekonomista i intelektualista Nouriel Roubini, filozof i eseista Zygmunt Bauman, prezes Instytutu Wolności i Demokracji Hernando de Soto, pisarz i futurysta Peter Schwartz, noblista Oliver E. Williamson, b. komisarz UE ds. handlu lord Peter Mandelson, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz b. prezydent Lech Wałęsa.

W programie EFNI znajdowało się pięć sesji plenarnych: "Europa, przyszłość, solidarność", "Kapitalizm po kryzysie", "Świat na rozdrożu", "Nowe wymiary konkurencyjności", "Czy świat jest skazany na wzrost?" oraz kilkanaście paneli dyskusyjnych, w tym poświęconych demokracji, roli przywództwa w nowej globalnej rzeczywistości, energetycznych i ekologicznych dylematów Europy i prognoz dla europejskiej gospodarki.

W piątek konferencja przekształciła się w Forum Biznesu Partnerstwa Wschodniego, organizowane w ramach warszawskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego. Spotkali się tam przedstawiciele środowisk biznesu, rządów, Komisji Europejskiej i eksperci z państw członkowskich UE oraz krajów Partnerstwa Wschodniego.

Uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów biznesowych oraz dyskusji na temat możliwości inwestycyjnych i wspólnych projektów przedsiębiorców i rządów w ramach Partnerstwa Wschodniego.