Płyta ceramiczna gazowo-elektryczna zaprojektowana przez Polaków i produkowana przez polską firmę została wybrana Wzorem Roku 2011 w konkursie "Dobry Wzór 2011", organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Płytę Dyna Cook X5 zaprojektowali Małgorzata Brzóska-Nowak, Paweł Nowak i Stanisław Szyling, a wyprodukowała firma Dynaxo. Dobry Wzór to ogólnopolski konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizuje go od 1993 roku.

Wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak wręczając nagrodę specjalną dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę powiedział, że projekt płyty firmy Dynaxo to innowacja na skalę światową. Płyta jest również przykładem dojrzałości producenta, który wykorzystał potencjał zespołu projektowego do stworzenia prostego i bardzo funkcjonalnego produktu - podkreślał Pawlak. Płyta pozwala też na rozwiązanie problemów energetycznych poprzez optymalizację zużycia energii - zaznaczył.

Jury w uzasadnieniu wyboru wskazało na unikatowości i innowacyjność rozwiązania "gaz pod szkłem". "Płyta hybrydowa umożliwia korzystanie alternatywnie z zasilania gazowego lub elektrycznego. Znacząco obniża to koszty użytkowania. Kolejnym aspektem, na które zwróciło uwagę jury, jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkownika" - zaznaczyło jury.

Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Beata Bochińska przyznała nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego projektanta DESIGNER ROKU 2011 Markowi Liskiewiczowi i firmie Triada Design. Tytuł najlepszej młodej projektantki otrzymała Marta Niemywska.

Konkurs rozgrywany jest w pięciu kategoriach. Płyta Dyna Cook X5 okazała się najlepsza również w kategorii "Sfera domu". Dodatkową nagrodę w tej grupie otrzymał składany rower Strida LT zaprojektowany przez Marka Sandersa, a dystrybuowany przez firmę WSC Witold Szymanik i S-ka. Rower składa się tak, że można go zmieścić w bagażniku samochodu, można z nim wejść do autobusu, metra, tramwaju. "To produkt łączący wartości inżynieryjne, technologiczne, materiałowe i designerskie" - zaznaczyli jurorzy.

W kategorii Sfera Pracy za najlepsze uznano stanowisko do pracy z komputerem mPOSITION - zaprojektowane przez Studio 1:1 Jarosław Szymański i wyprodukowane przez firmę PROFIm. Stanowisko to ergonomiczny fotel do pracy siedząco-leżącej, zmniejszający obciążenia kręgosłupa.

Dodatkową nagrodę w tej kategorii dostała przenośna drukarka fiskalna Deon E zaprojektowana przez Tomasza Rudkiewicza oraz zespół: Leszek Zakrzewski, Wojciech Szim, Krzysztof Piecuch, Waldemar Michalik, Leszek Zakrzewski, Wiesław Kwolek, Piotr Chronowski, Marek Bocheńczak, Dawid Pulit, Grzegorz Leśniak, Maksymilian Dutka, a wyprodukowana przez spółkę Novitus.

"Jury doceniło fakt, ze to pierwsza na polskim rynku mobilna drukarka fiskalna, która zapisuje dane i archiwizuje je w pamięci na karcie z aparatów fotograficznych. Dzięki temu nie drukuje kopii paragonu i redukuje zużycie papieru. Jest lekka, wygodna w użyciu, intuicyjna w obsłudze" - rekomenduje produkt jury.

W Sferze Publicznej najlepsza okazała się świecąca kostka brukowa Bruklux, zaprojektowana przez Pawła Karasia i Wojciecha Kuglarza, wyprodukowana przez firmę K&K Products. "Jury dostrzegło w kostce Bruklux nowy sposób komunikowania w przestrzeni publicznej - w parkach, na przystankach, przejściach dla pieszych świecąca kostka z żywicy, w której zatopione są diody LED, oznacza trakty, odgradza sfery, wydziela przestrzenie. Jest energooszczędna przez zastosowanie diod LED, pobierających energię z kolektorów słonecznych" - podkreślili jurorzy.

W tej kategorii nagrodzono też kratę ochronną wokół drzew Sinus, zaprojektowaną przez Romana Vrtiska, Davida Karaska oraz Radka Hegmona i wyprodukowaną przez spółkę mmcite4. Krata jest nie tylko fragmentem systemu chroniącego zieleń w przestrzeni publicznej, a równocześnie dobrze zaprojektowanym meblem miejskim. Chroni drzewo, umożliwia podlewanie go, jest ładnym elementem pejzażu. Jest wytrzymała, przyjazna, a równocześnie odporna na dewastację. Na kracie, dzięki jej wyprofilowaniu i podniesieniu, można usiąść.

Dodatkową kategorię w konkursie Dobry Wzór 2011 przeznaczono dla usług. Wygrał w niej Mlekomat - automatyczny dystrybutor mleka świeżego zaprojektowany i produkowany przez spółkę Techno Serwis. Tutaj jurorom spodobała się bezpośredniość usługi - dostarczenie zdrowej żywności do konsumenta z pominięciem tradycyjnego łańcucha dystrybucji. "Mlekomat promuje zdrowy tryb życia i kreuje nowe zachowania konsumenckie" - podkreśliło jury w werdykcie.

Na konkurs zgłoszono 172 produkty, w tym 12 usług. Na konkurs zgłosiło się 107 nowych firm, w tym 99 firm polskich. Wystawę prac kilkudziesięciu finalistów będzie można oglądać do 25 listopada w siedzibie Instytutu na ul. Świętojerskiej. IWP przygotował audioprezentację o produktach dla zwiedzających w wersjach dla potencjalnego klienta - nabywcy prezentowanych dóbr i inwestora - osoby zainteresowanej ich produkcją i sprzedażą.(PAP)

ago/ drag/ gma/