Była senator i europosłanka PO, ambasador Polski przy Radzie Europy w Strasburgu Urszula Gacek została w środę wybrana na stanowisko Przewodniczącej Grupy Sprawozdawcy ds. Demokracji w Radzie Europy. Decyzję taką - jak poinformowało MSZ - podjął Komitet Delegatów Ministrów.

"Po raz pierwszy w historii RE Polska otrzymała możliwość przewodniczenia Grupie, która jest najważniejszym organem wypracowującym politykę Rady Europy w dziedzinie wspierania demokracji" - podkreślił MSZ w informacji zamieszczonej na swoich stronach internetowych.

Grupa, której będzie szefowała Polka nadzoruje stan realizacji przez państwa ich zobowiązań członkowskich wobec Rady Europy i prowadzi dialog z władzami. Ma też kluczowe znaczenie w wypracowywaniu programów Rady Europy na rzecz wsparcia demokratycznego dla wybranych państw priorytetowych, w tym państw Partnerstwa Wschodniego. Wiele z tych programów jest realizowanych we współpracy z Unią Europejską.

Urszula Gacek urodziła się w 1963 roku w Urmston w Wielkiej Brytanii. W 1984 roku na Uniwersytecie Oksfordzkim uzyskała tytuł Bachelor of Arts z filozofii nauk politycznych i ekonomii; w 2005 roku również Master of Arts.

W latach 1999-2000 była prezesem Tarnowskiego Klastra Przemysłowego S.A., a w latach 2002-2003 była doradcą tej spółki. Przez rok (2004-2005) pracowała jako ekspert w Urzędzie Marszałkowskim województwa małopolskiego.

W latach 2005-2007 była senatorem wybranym z listy Platformy Obywatelskiej. W tym czasie zasiadała w komisjach: spraw zagranicznych oraz spraw Unii Europejskiej. Należała też do Delegacji Parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; była ponadto wiceprzewodniczącą Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej.

W 2007 r. została posłem do Parlamentu Europejskiego (objęła mandat po Bogdanie Klichu). Zasiadała w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. Była też członkiem Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Armenia, UE-Azerbejdżan i UE-Gruzja, a także delegacji do spraw stosunków z Afganistanem i Stanami Zjednoczonymi.

Od lipca do grudnia 2009 roku była specjalnym doradcą w Stałym Sekretariacie Wspólnoty Demokracji w Warszawie. W styczniu 2011 roku została mianowana Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym - Stałym Przedstawicielem RP przy Radzie Europy w Strasburgu.