Były szef niemieckiej dyplomacji Hans-Dietrich Genscher opowiedział się w poniedziałek za włączeniem Polski w rozmowy o rozwiązywaniu kryzysu w strefie euro. Jego zdaniem zatroszczyć się o to powinien Trójkąt Werimarski.

Genscher wraz z byłym polskim premierem Tadeuszem Mazowieckim oraz byłym szefem francuskiej dyplomacji Rolandem Dumasem uczestniczył w Weimarze w uroczystości z okazji 20. rocznicy powstania Trójkąta Weimarskiego, stanowiącego forum dialogu i współpracy Polski, Francji i Niemiec.

Jak przyznał w trakcie dyskusji w Niemieckim Teatrze Narodowym w Weimarze, nigdy nie oczekiwał, że 20. jubileusz Trójkąta Weimarskiego będzie obchodzony akurat w chwili, gdy ważą się losy UE.

"Polityka europejska jest w tak ważnej fazie, że nie dotyczy to tylko tych krajów, które mają euro, ale też tych, które chcą wkrótce mieć wspólną walutę" - powiedział Genscher.

"Byłbym zadowolony, gdyby w przyszłości Trójkąt Weimarski poprzez włączenie Polski w tego typu rozmowy (o kryzysie w strefie euro) zatroszczył się o to, by takie państwa zostały w nich uwzględnione" - dodał.

Mazowiecki namawiał do wiary w przyszłość

Zdaniem Genschera Polska jest dobrym przykładem tego, że problemy gospodarcze, z jakimi boryka się obecnie UE, można rozwiązać. "Jak chybiony okazał się panujący w naszym kraju stereotyp mówiący pogardliwie o "polskiej gospodarce" (polnische Wirtschaft). Dziś polska gospodarka jest wzorem rozwiązywania problemów" - ocenił były niemiecki minister.

Jego zdaniem kraje UE muszą "porozumieć się co do tego, że wspólna waluta będzie stabilna tylko wówczas, gdy zacieśnimy współpracę gospodarczą i w sferze polityki finansowej. "UE musi współpracować lepiej we wszystkich dziedzinach" - podkreślił.

Zdaniem Genschera Polska, Francja i Niemcy powinny wziąć losy Europy w swoje ręce i starać się o to, by UE zrozumiała i sprostała odpowiedzialności za przyszłość swoją i świata. "To historyczna szansa" - ocenił.

Mazowiecki namawiał z kolei do wiary w przyszłość. "Nasza (wschodnia) część UE sprostała większym wyzwaniom, niż te, przed którymi stoi dziś Europa. Wierzę, że teraz także sprostamy" - powiedział były polski premier. Jak podkreślił, nie ma wątpliwości, że polityka Niemiec i rządu kanclerz Angeli Merkel jest zdecydowanie proeuropejska.

Mazowiecki, a także Dumas przekonywali również, że Trójkąt Weimarski potrzebuje obecnie nowych inicjatyw. "Cele, które chcieliśmy osiągnąć 20 lat temu, już się przedawniły" - powiedział Dumas. Apelował o rozwój współpracy na szczeblu społeczeństwa obywatelskiego, szczególnie wymiany młodzieży.

Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 r. przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski

W trakcie uroczystości w Weimarze po raz szósty wręczono Nagrody im. Adama Mickiewicza, przyznawane za zasługi dla rozwoju współpracy polsko-francusko-niemieckiej. W tym roku wyróżnienia odebrali dyrektorzy polskiego Instytutu Adama Mickiewicza, niemieckiego Instytutu Goethego oraz Instytutu Francuskiego.

Trójkąt Weimarski został powołany do życia 29 sierpnia 1991 r. przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski: Rolanda Dumasa, Hansa-Dietricha Genschera oraz nieżyjącego już Krzysztofa Skubiszewskiego. Ogłosili oni w Weimarze "Wspólne oświadczenie o przyszłości Europy", w którym uznali, że trzy kraje ponoszą szczególną odpowiedzialność za jedność i rozwój Europy.

Pierwotnym celem tego forum dialogu było wsparcie integracji Polski ze strukturami europejskimi. Współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego rozszerzono na wiele płaszczyzn. Po okresie zastoju w minionych latach doszło do ożywienia kooperacji w ramach trójkąta. Dotychczas odbyło się osiem spotkań na szczycie przywódców trzech państw (po raz ostatni w lutym w Warszawie) oraz kilkadziesiąt spotkań na szczeblu ministrów czy parlamentarzystów.

Głównymi organizatorami poniedziałkowej uroczystości były berliński Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Polsko-Niemieckiej w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz miasto Weimar.