KE jest otwarta na ew. zmiany w rozporządzeniu ws. małego ruchu granicznego, tak by ułatwić poruszanie się między UE a obwodem kaliningradzkim, pod warunkiem przychylnej opinii państw UE i PE- poinformował PAP rzecznik KE ds. wewnętrznych Marcin Grabiec.

"9 lutego Komisja Europejska przyjęła raport na temat małego ruchu granicznego. Dyskusje w Radzie (z krajami UE) nad tym raportem już się rozpoczęły. Ich wynik będzie miał wpływ na dalsze postępowanie w tej sprawie" - dodał Grabiec.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Rosji mają przedyskutować sprawę małego ruchu granicznego w maju w Kaliningradzie.

W środę minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że Polska z niecierpliwością czeka na zmianę unijnego rozporządzenia, co pozwoli na podpisanie i wejście w życie wynegocjowanego z Rosją tekstu umowy o małym ruchu granicznym między Polską a obwodem kaliningradzkim. "Rosja jest bardzo ważnym partnerem Unii Europejskiej i w przeddzień naszej prezydencji (rozpoczyna się 1 lipca) wespół z Niemcami chcemy porozmawiać o tym partnerstwie między UE a Rosją" - powiedział Sikorski. "Pragniemy, aby to rozporządzenie uznało wyjątkową sytuację eksklawy królewieckiej" - mówił.

Według niego oznacza to objęcie małym ruchem granicznym całego obwodu kaliningradzkiego oraz terenu porównywalnego po stronie polskiej, tak aby Polacy mogli poruszać się po całym okręgu, a Rosjanie mogli np. robić zakupy w Gdańsku. Obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego w pasie 30, a maksymalnie 50 km po obu stronach granicy. Obwód kaliningradzki graniczy z Litwą i Polską.

Kaliningrad (Koenigsberg, Królewiec) założyli rycerze zakonu krzyżackiego w 1255 r. u ujścia Pregoły do Zalewu Wiślanego. Od roku 1457, po opanowaniu przez Polaków Malborka, miasto było siedzibą mistrzów krzyżackich, a od 1525 - książąt pruskich. Po zjednoczeniu Niemiec w 1871 roku Królewiec wszedł w skład Rzeszy.

W kwietniu 1945 roku miasto opanowały wojska radzieckie. Na konferencji poczdamskiej Koenigsberg wraz z okolicami (dzisiejszy obwód kaliningradzki) przyznano ZSRR. Władze radzieckie zmieniły nazwę miasta na Kaliningrad - od nazwiska przewodniczącego prezydium Rady Najwyższej ZSRR Michaiła Kalinina (1875-1946).