W katastrofie samolotu w Smoleńsku zginęło 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz przedstawiciele świata polityki, generałowie, reprezentanci środowisk i organizacji katyńskich, załoga. Poniżej ich biogramy w skrócie:

Lech Kaczyński - prezydent RP. Ukończył prawo na UW, doktor habilitowany. W latach 1977-80 współpracował z Komitetem Obrony Robotników i Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża. Brał udział w sierpniowym strajku w 1980 r. Był jednym z głównych ekspertów prawnych NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym internowany. Później jeden z najbliższych współpracowników Lecha Wałęsy. Brał udział w rozmowach Okrągłego Stołu. W wyborach 4 czerwca 1989 r. został senatorem z listy Komitetu Obywatelskiego.

Po wyborze Wałęsy na prezydenta pełnił m.in. funkcję ministra stanu ds. bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta. Po odejściu z kancelarii zdobył mandat posła z ramienia Porozumienia Centrum. W 1992 r. został prezesem NIK, a w 2000 r. ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Dwa lata później wybrano go na prezydenta Warszawy, a w r. 2005 zwyciężył w wyborach prezydenckich. Jak donosiły media na zaplanowanej na maj 2010 r. konwencji PiS miał ogłosić start w wyborach prezydenckich.

Maria Kaczyńska - małżonka prezydenta RP. Ukończyła Wydział Transportu Morskiego Wyższej Szkoły Ekonomicznej, potem pracowała w Instytucie Morskim w pracowni badań koniunkturalnych. Przyszłego męża poznała przez przyjaciółkę w 1976 r. Pobrali się dwa lata później, a w 1980 r. urodziła im się jedyna córka Marta. Po urlopie macierzyńskim Maria Kaczyńska nie wróciła już do pracy zawodowej.

W latach 80. zajmowała się wychowaniem córki, tłumaczeniami i wspomaganiem męża w działalności opozycyjnej. Po jego wyborze na prezydenta patronowała organizacjom charytatywnym i akcjom dobroczynnym. W imieniu męża uczestniczyła w wielu uroczystościach międzynarodowych. Wspierała środowiska artystyczne, kultywujące rodzimą kulturę i tradycję.

Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Działacz harcerski, uczył się w białostockiej Szkole Handlowej. Podczas II wojny współtworzył konspiracyjne struktury Szarych Szeregów w Białymstoku, za co został w 1940 r. aresztowany przez NKWD. Początkowy wyrok śmierci zamieniono mu na 10 lat łagrów na Kołymie. Wypuszczony z więzienia po układzie Sikorski-Majski, wstąpił do tworzonej w ZSRR Armii Polskiej. Jako żołnierz 2. Korpusu w Batalionie Łączności 3. Dywizji Strzelców Karpackich walczył w kampanii włoskiej.

Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył edukację i działał w strukturach emigracyjnych m.in. jako minister ds. krajowych rządu na uchodźstwie. W 1989 r. został prezydentem RP na uchodźstwie. W 1990 r. podczas uroczystości na Zamku Królewskim przekazał insygnia władzy pierwszemu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie. Po złożeniu urzędu nadal czynnie działał w sferze publicznej i społecznej.

Joanna Agacka-Indecka - prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1992-93 pracowała w kancelariach adwokackich w USA i Wielkiej Brytanii oraz Instytucie Prawa Karnego Międzynarodowego. Od 1996 r. była adwokatem. Od 2003 r. uczestniczyła w pracach parlamentarnych - najpierw jako ekspert, później przedstawiciel samorządu. W 2004 r. Krajowy Zjazd Adwokatury wybrał ją na wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, a w 2007 r. na prezesa NRA.

Ewa Bąkowska - działaczka Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej. Wnuczka zamordowanego w Katyniu gen. Mieczysława Smorawińskiego. Działaczka harcerska. Studiowała bibliotekoznawstwo i informację naukową na UJ. Od 1987 r. pracowała w Bibliotece Jagiellońskiej. W 2005 r. została kierownikiem Oddziału Informacji Naukowej i Katalogów placówki.

Gen. Andrzej Błasik - dowódca Sił Powietrznych WP. Ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie i Akademię Obrony Narodowej. Służył m.in. w 8. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu i w 40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie. W latach 90. skierowany do Szefostwa Lotnictwa w Dowództwie Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Był dowódcą 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach i 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Od 2007 r. dowódca Sił Powietrznych.

Krystyna Bochenek - wicemarszałek Senatu. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Od 1976 r. była dziennikarką i publicystką Polskiego Radia Katowice, w latach 2002-04 także dyrektorem kreatywnym tej rozgłośni. Jako dziennikarka zasłynęła z wielu inicjatyw m.in. ogólnopolskiego dyktanda. W 2004 r. zdobyła mandat senatora z listy PO, w 2007 r. została wicemarszałkiem Senatu.

Anna Maria Borowska - członek Rodzin Katyńskich. Córka zamordowanego w Katyniu oficera KOP ppor. Franciszka Popławskiego. Wraz z rodzinę została wywieziona do Kazachstanu, skąd wróciła w 1946 r. Zamieszkała w woj. szczecińskim, pracowała w PGR. Później osiedliła się w Gorzowie. Do Rodziny Katyńskiej należała od 1990 r., była jej wiceprzewodniczącą w Gorzowie. Działała też w oddziale Związku Sybiraków.

Bartosz Borowski - prawnuk zamordowanego w Katyniu oficera KOP ppor. Franciszka Popławskiego. Leciał z babcią do Katynia, by się nią opiekować i po raz pierwszy odwiedzić miejsce spoczynku pradziadka. Ukończył Akademie Rolniczą w Szczecinie.

Gen. broni Tadeusz Buk - dowódca Wojsk Lądowych. Ukończył poznańską Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych, AON i podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w USA. Rozpoczął służbę w 29. pułku czołgów średnich, później służył m.in. w 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej, 25. Dywizji Kawalerii Powietrznej i 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Był z polskimi żołnierzami w Afganistanie i Iraku, pełnił także obowiązki zastępcy dyrektora Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Od 2009 r. dowódca Wojsk Lądowych.

Gen. dyw. abp Miron Chodakowski - prawosławny ordynariusz WP. Ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie i Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Jabłecznej (Lubelskie). Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 r. Później pełnił funkcję namiestnika monasteru pw. św. Onufrego w Jabłecznej, był też prorektorem Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego przy klasztorze. W 1989 r. został namiestnikiem klasztoru w Supraślu k. Białegostoku i kierował nim do konsekracji na biskupa hajnowskiego w 1998 r. Wtedy też został prawosławnym ordynariuszem WP.

Czesław Cywiński - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Działalność konspiracyjną rozpoczął w gimnazjum, w wileńskim Związku Wolnych Polaków. Podczas wojny należał do AK. Aresztowany w 1944 r. przez Sowietów, został wywieziony do łagru za odmowę wstąpienia do Armii Czerwonej. Po powrocie do kraju ukończył politechnikę i został inżynierem budownictwa. Od 1996 r. był członkiem prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, a od 2005 r. - prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK.

Leszek Deptuła - poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ukończył medycynę weterynaryjną na lubelskiej Akademii Rolniczej. Później był związany z lecznicą dla zwierząt w Wadowicach Dln. na Podkarpaciu. W latach 2002-06 piastował urząd marszałka województwa podkarpackiego. Od 2007 r. był posłem z ramienia PSL. Zasiadał m.in. w komisji śledczej ds. nacisków, której był wiceprzewodniczącym.

Płk Zbigniew Dębski - członek kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Podczas okupacji ukończył tajną podchorążówkę o kryptonimie "Belweder". W Powstaniu Warszawskim walczył w batalionie "Kiliński" uczestnicząc m.in. w zdobywaniu gmachu PAST-y. Po kapitulacji Powstania więzień obozów jenieckich. Po powrocie do Polski podjął studia chemiczne na Uniwersytecie Toruńskim. Do emerytury pracował w zakładach chemicznych. Był współzałożycielem Związku Powstańców Warszawskich, od 2008 r. członkiem Zarządu Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Grzegorz Dolniak - poseł Platformy Obywatelskiej. W latach 80. pracował w fabryce obrabiarek "Ponar-Defum" w Dąbrowie Górniczej, w 1991 r. został prywatnym przedsiębiorcą. Od 2001 r. zasiadał w Sejmie z ramienia PO. Od r. 2005 pełnił funkcję wiceszefa klubu parlamentarnego Platformy.



Katarzyna Doraczyńska - wicedyrektor gabinetu szefa Kancelarii Prezydenta. Absolwentka pedagogiki na UW, później pracowała w biurze prasowym PiS i w Kancelarii Premiera. Była także rzecznikiem prasowym ministra sportu Tomasza Lipca i radną stołecznej Pragi Płd. Instruktorka ZHR, w 2004 r. utworzyła fundację Fabryka Przyszłości. W Kancelarii Prezydenta pracowała od 2007 r.

Edward Duchnowski - sekretarz generalny Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Podczas II wojny z rodziną deportowany przez Sowietów do Ałtajskiego Kraju. Do kraju powrócił w 1946 r. i osiedlił się w Warszawie, gdzie ukończył chemię na UW. Długoletni dyrektor naczelny Zakładów Winiarsko-Spożywczych Warsowin. W latach 80. zatrudniał w zakładzie osoby z opozycji. Od momentu reaktywowania działał w Związku Sybiraków, pełniąc od 1989 r. funkcję sekretarza generalnego Zarządu Głównego Związku.

Aleksander Fedorowicz - tłumacz przysięgły języka rosyjskiego. Studiował w Instytucie Nauk Politycznych moskiewskiego Uniwersytetu im. Łomonosowa. Stamtąd trafił do Azji Środkowej jako wicekonsul w Uzbekistanie. Po powrocie do kraju założył w Warszawie kancelarię tłumaczy przysięgłych. Później rozpoczął współpracę z Kancelarią Prezydenta.

Janina Fetlińska - senator Prawa i Sprawiedliwości. Ukończyła Wydział Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie i Podyplomowe Studium Ekonomiki Zdrowia na Wydziale Ekonomii UW. Jako pierwsza w Polsce pielęgniarka obroniła doktorat z nauk medycznych. Pracowała w szpitalu wojewódzkim w Ciechanowie, działała m.in. w Polskim Towarzystwie Pielęgniarskim i PCK. Radna pow. ciechanowskiego, od 2005 r. senator PiS.

Płk Jarosław Florczak - funkcjonariusz BOR, w służbie od 21 lat. Był m.in. w grupie chroniącej premier Hannę Suchocką, premiera Waldemara Pawlaka i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Brał udział w akcjach związanych z wizytami Jana Pawła II.

Ppor. Artur Francuz - funkcjonariusz BOR, w służbie od 18 lat. Od wielu lat ochraniał ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, był też jego adiutantem i kierowcą.

Gen. Franciszek Gągor - szef Sztabu Generalnego. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Wydział Filologii Angielskiej UAM. Służbę rozpoczął w 1988 r. w Głównym Zarządzie Szkolenia Bojowego. Później był szefem Oddziału Operacji Pokojowych i dyrektorem Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON. W latach 2003-06 zajmował stanowiska dowódcze w operacjach pokojowych ONZ, w NATO i UE. Od 2006 r. Szef Sztabu Generalnego WP.

Grażyna Gęsicka - posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Studiowała socjologię na UW, doktor nauk humanistycznych. Uczestniczka obrad Okrągłego Stołu i grupy ekspertów ds. Europy Środkowej i Wschodniej w Komisji Europejskiej. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W kampanii parlamentarnej 2005 r. doradzała PO. Minister rozwoju regionalnego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Od 2007 r. posłanka PiS. W 2010 r. została przewodniczącą klubu parlamentarnego partii.

Gen. dyw. Kazimierz Gilarski - dowódca Garnizonu Warszawa. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, krakowską Wyższą Szkołę Pedagogiczną i podyplomowe studium pedagogiki w AON. W 1978 r. rozpoczął służbę w Komendzie Garnizonu m.st. Warszawy. Był m.in. szefem wydziału ds. uroczystości i imprez wojskowych. Opracował pierwszy po 1989 r. podręcznik "Ceremoniał wojskowy". W 2006 r. został dowódcą Garnizonu Warszawa.

Przemysław Gosiewski - poseł Prawa i Sprawiedliwości. Absolwent prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Niezależnego Zrzeszeniem Studentów, uczestniczył w strajku studenckim w 1988 r. Pracował w Komisji Krajowej "S" i w zarządzie głównym PC. Zasiadał w sejmiku mazowieckim, później był doradcą ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Od 2001 r. pełnił mandat posła. Piastował funkcję ministra-członka Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i szefa stałego komitetu Rady Ministrów. Był też sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera i wicepremierem.

Ks. prałat Bronisław Gostomski - kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii, opiekun brytyjskiej Polonii. Studiował nauki humanistyczne na KUL. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. Pracował w Wyszogrodzie i w Płocku. W 2003 r. został proboszczem w parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie. Był dziekanem dekanatu Londyn-Północ.

Mjr pil. Robert Grzywna - drugi pilot prezydenckiego samolotu. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie i zarządzanie ruchem lotniczym w Akademii Obrony Narodowej. W 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie służył od 1997 r. Był pilotem pierwszej klasy.

Mariusz Handzlik - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Ukończył socjologię na KUL. Był doradcą ds. polityki zagranicznej w rządzie Hanny Suchockiej i służył w polskich placówkach w Waszyngtonie, Nowym Jorku i Paryżu. Później trafił do MSZ, gdzie m.in. kierował Departamentem Polityki Eksportowej. Był przewodniczącym Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych w Paryżu, a potem radcą-ministrem w przedstawicielstwie Polski przy ONZ. W Kancelarii Prezydenta pracował najpierw jako dyrektor Biura Spraw Zagranicznych, w 2008 r. został podsekretarzem stanu.

Ks. prałat Roman Indrzejczyk - kapelan prezydenta. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r. Podczas stanu wojennego odprawiał msze za Ojczyznę. Przez 20 lat pełnił funkcję kapelana Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach, później był proboszczem. Dwukrotnie był krajowym duszpasterzem służby zdrowia, należał do Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Kapelanem prezydenta został w 2005 r., równolegle ucząc religii w szkole muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

Kpt. Paweł Janeczek - szef ochrony prezydenta. Służbę zaczynał 17 lat temu w policji. Był antyterrorystą w komendzie w Radomiu. Potem przeniósł się do Warszawy, do BOR. Brał udział w zabezpieczeniu wizyt papieskich, głów państw, jeździł do Iraku i Afganistanu. Chronił też b. premiera Leszka Millera.

Dariusz Jankowski - pracownik Biura Obsługi Kancelarii Prezydenta. Od 1993 r. pracował w Kancelarii Prezydenta na stanowisku aspiranta w Zespole Obsługi Organizacyjnej Prezydenta. Specjalizował się w organizacji wizyt prezydenta na Wschodzie.

Natalia Januszko - stewardessa prezydenckiego samolotu. Studiowała na wydziale zootechniki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W latach 2007-08 była stewardesą w Polskich Liniach Lotniczych LOT. W 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie pracowała od 2009 r.

Izabela Jaruga-Nowacka - posłanka klubu Lewicy. Ukończyła etnografię na Wydziale Historycznym UW, pracowała naukowo w PAN. Później kierowała m.in. Unią Pracy i Unią Lewicy. Współzałożycielka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Potem piastowała urząd wicepremiera i ministra polityki społecznej w rządzie Marka Belki. W wyborach 2007 r. po raz czwarty została posłem z listy koalicji Lewica i Demokraci. Od 2008 r., po rozpadzie LiD, zasiadała w klubie Lewicy; była jego wiceprzewodniczącą.

O. Józef Joniec - prezes stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Pierwszą profesję zakonną w zakonie pijarów złożył w 1977 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 r. Pracował w Krakowie, Hebdowie i w Warszawie, jako katecheta, proboszcz i rektor kolegium pijarskiego. Od 1989 r. był prezesem stowarzyszenia Parafiada organizującego m.in. programu "Katyń... ocalić od zapomnienia".

Sebastian Karpiniuk - poseł Platformy Obywatelskiej. W wieku 22 lat wstąpił do Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Potem należał do Unii Wolności. Po studiach prawniczych w Gdańsku został rzecznikiem prezydenta Kołobrzegu, później radnym miasta. W 2001 r. związał się z PO. W 2004 r. objął funkcję wiceprezydenta Kołobrzega ds. społecznych. Rok później odszedł z ratusza po zdobyciu mandatu poselskiego. Od 2009 r. szefował zachodniopomorskim strukturom PO.

Adm. Andrzej Karweta - dowódca Marynarki Wojennej. Ukończył Wydział Dowódczy w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej. Służbę rozpoczął na trałowcach w 13. Dywizjonie Trałowców 9. Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Jako pierwszy wprowadził polski niszczyciel min ORP "Mewa" do składu stałego Zespołu NATO Sił Trałowo-Minowych Morza Północnego i Bałtyku. W r. 2002 rozpoczął pracę w dowództwie Sił Morskich NATO SACLANT w Norfolk. Po powrocie objął obowiązki zastępcy dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W 2007 r. został dowódcą Marynarki Wojennej.



Mariusz Kazana - dyrektor protokołu dyplomatycznego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Studiował prawo na UW. Od 1989 r. pracował w departamencie Europy w MSZ, później był sekretarzem ambasady w Paryżu. Po powrocie do Polski pracował w Departamencie Europy Zachodniej w MSZ, następnie ponownie wyjechał na placówkę do Paryża, jako radca. Potem był szefem biura Dyrektora Generalnego MSZ, a od 2008 r. - dyrektorem protokołu dyplomatycznego.

Janusz Kochanowski - rzecznik praw obywatelskich. Był absolwentem prawa UW. W latach 1964-66 odbył aplikację sądową, obronił także tytuł doktora. Później wykładał na macierzystej uczelni. W latach 1980-91 należał do Solidarności. Był konsulem generalnym RP w Londynie. Założył Fundację "Ius et Lex". Od 2006 r. rzecznik praw obywatelskich.

Gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki - kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari. Działacz harcerski. W czasie II wojny żołnierz Szarych Szeregów i AK. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził plutonem na Starym Mieście i Powiślu. Następnie jako oficer I Armii LWP uczestniczył w walkach o m.in. Wał Pomorski i Berlin. Po wojnie studiował na Wydziale Historii UW. Autor jednego z pierwszych pamiętników o Powstaniu Warszawskim "Na barykadach Warszawy". Od 1993 r. kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Stanisław Jerzy Komorowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Absolwent UW, doktor nauk fizycznych. W latach 1978-90 był pracownikiem naukowym w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Odbył staż naukowy w Utah University w USA. Potem rozpoczął współpracę z MSZ. Pracował m.in. w Biurze Kadr, następnie w Departamencie Europy oraz jako ambasador w Hadze i Londynie. Od 2007 r. podsekretarz stanu w MON.

Ppor. Paweł Krajewski - funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, w służbie od 14 lat. Pochodził ze Szczytna, należał do harcerstwa. Od 2005 roku był w grupie chroniącej prezydenta.

Andrzej Kremer - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Ukończył Wydział Prawa i Administracji UJ, doktor nauk prawnych, adiunkt UJ. W latach 80. odbył aplikację w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie, następnie zdał egzamin sędziowski. Stypendysta uniwersytetów w Getyndze i w Salzburgu, pracownik naukowy uniwersytetu w Bochum. Z MSZ związał się w 1991 r. Pracował w kilku placówkach dyplomatycznych w Niemczech. Dyrektor wydziału prawno-traktatowego MSZ, od 2008 r. podsekretarz stanu w resorcie.

Ks. infułat Zdzisław Król - kapelan warszawskiej Rodziny Katyńskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r. Studiował na KUL, doktor prawa kanonicznego. Potem pracował w Kurii Metropolitalnej warszawskiej. Współorganizował pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Przyjaciel ks. Jerzego Popiełuszki i postulator w jego procesie beatyfikacyjnym. W latach 1987-2007 kapelan warszawskiej Rodziny Katyńskiej. Proboszcz warszawskiej parafii Wszystkich Świętych, gdzie na emeryturze pozostał rezydentem.

Janusz Krupski - kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Absolwent historii KUL. Działacz opozycji demokratycznej, współtworzył podziemny ruch wydawniczy. Redaktor pisma "Spotkania", koordynator Sekcji Historycznej Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego. Działał w zarządzie gdańskiej Solidarności, za co był represjonowany, a w stanie wojennym internowany. W latach 90. był szefem wydawnictwa Editions Spotkania, potem ekspertem nadzwyczajnej sejmowej komisji do zbadania skutków stanu wojennego. Zastępca prezesa IPN. Od 2006 r. kierownik UdsKiOR.

Janusz Kurtyka - prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Absolwent wydziału historii UJ, doktor habilitowany. Od 1979 r. działał w opozycji demokratycznej m.in. jako współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Instytucie Historii UJ i członek Komitetu Założycielskiego NZS UJ. W latach 2000-05 był dyrektorem i organizatorem oddziału IPN w Krakowie. W 2005 r. został prezesem IPN.

Ks. Andrzej Kwaśnik - kapelan Federacji Rodzin Katyńskich. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. Był proboszczem w Iwicznej i w stołecznej parafii św. Tadeusza. Pełnił też funkcję kapelana oddziału prewencji policji w Iwicznej, wizytatora nauczania religii i wicedziekana dekanatu piaseczyńskiego. Od 2008 r. duszpasterz stołecznej policji i kapelan Rodzin Katyńskich.

Gen. Bronisław Kwiatkowski - dowódca operacyjny Sił Zbrojnych. Absolwent Akademii Sztabu Generalnego WP. Służbę w wojsku rozpoczął 1969 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Jako pierwszy polski oficer ukończył studnia podyplomowe w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu. Później pracował w Sztabie Generalnym WP i w Dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Dowodził polskimi żołnierzami w Syrii, na Bałkanach, w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie. Trzykrotnie służył w Iraku. Od 2007 r. dowódca operacyjny Sił Zbrojnych.

Dr hab. gen. bryg. Wojciech Lubiński - lekarz prezydenta. Ukończył Wojskową Akademię Medyczną, doktor habilitowany nauk medycznych. Pracował w jednostce Wojskowej w Ostródzie i w Wojskowym Szpitalu Gruźlicy i Chorób Płuc w Otwocku. Od 2005 r. był adiunktem Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego MON (CSK MON) oraz rzecznikiem prasowym Wojskowego Instytutu Medycznego. Trzy lata później został zastępcą komendanta CSK MON.

Tadeusz Lutoborski - były prezes warszawskiej Rodziny Katyńskiej. Syn zamordowanego w Katyniu ppor. Adama Lutoborskiego, oficera 46. Pułku Ułanów. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Jego matka zginęła w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie trafiła za pomoc Żydom. Z wykształcenia ekonomista, był związany m.in. z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie wykładał na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Pracował także w Instytucie Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego.

Barbara Maciejczyk - stewardessa prezydenckiego samolotu. Studiowała m.in. na Wydziale Filologii Słowiańskiej UW i w Studium Zarządzania Zasobami Ludzkimi. W 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie pracowała od 2007 r.

Barbara Mamińska - dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń w Kancelarii Prezydenta. Absolwentka AWF w Krakowie. Kierowała sekcją Ośrodka Studiów Amerykańskich UW. Pracowała w krajowym Urzędzie Pracy i jako dyrektor w PKP. W latach 2002-05 współpracowała z Lechem Kaczyńskim w stołecznym ratuszu jako dyrektor ds. kadr i szkoleń. Od 2005 r. w Kancelarii Prezydenta była dyrektorem Biura Kadr i Odznaczeń.



Zenona Bożena Mamontowicz-Łojek - prezes zarządu Polskiej Fundacji Katyńskiej. Studiowała w stołecznej Państwowej Szkole Baletowej oraz pedagogikę i polonistykę na UW. W 1972 r. obroniła doktorat. Była żoną historyka Jerzego Łojka, syna lekarza wojskowego mjr Leopolda Łojka, który zginął w Katyniu. Współtworzyła m.in. Warszawską Rodzinę Katyńską, Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej i Polską Fundację Katyńską, której od 2000 r. była prezesem zarządu. Organizowała konferencje naukowe poświęcone sprawom Katynia.

Stefan Melak - przewodniczący Komitetu Katyńskiego. Absolwent prawa UW. Uczestniczył w wydarzeniach Marca '68 i współtworzył Krąg Pamięci Narodowej, organizujący uroczystości w Dolince Katyńskiej. Był współtwórcą Komitetu Katyńskiego, działał w prasie podziemnej i współpracował z Komitetem Obrony Więzionych za Przekonania, za co był poddawany represjom. W 1981 r. w Dolince Katyńskiej odsłonił pomnik katyński, usunięty szybko przez SB. W stanie wojennym internowany.

Tomasz Merta - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Ukończył filologię polską na UW, doktoryzował się na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych, gdzie był potem asystentem. Członek redakcji "Res Publiki Nowej". W latach 2000-01 był doradcą ministra kultury, potem kierował Instytutem Dziedzictwa Narodowego. Od 2005 r. wiceminister kultury i Generalny Konserwator Zabytków. Współautor programu PiS w dziedzinie kultury.

Ppor. Andrzej Michalak - starszy technik pokładowy prezydenckiego samolotu. Absolwent szkoły Chorążych Personelu Technicznego Lotnictwa. Od 1998 r. pełnił służbę w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Mjr Dariusz Michałowski - funkcjonariusz BOR, w służbie od 13 lat. Służbę rozpoczął w 1. pułku specjalnym komandosów w Lublińcu. W 1997 r. przeszedł do Biura Ochrony Rządu. Wcześniej chronił m.in. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Stanisław Mikke - wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW, członek warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej, przewodniczący Komisji Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej. Członek komisji ds. bioetyki Instytutu Kardiologii w Warszawie. W latach 1997-2001 sędzia Trybunału Stanu. Uczestniczył w pracach ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Justyna Moniuszko - stewardesa prezydenckiego samolotu. Studiowała na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Należała do białostockiego aeroklubu. Członek personelu pokładowego w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Aleksandra Natalli-Świat - posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Ukończyła Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu i studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej. Działała w NZS, potem była członkiem kierownictwa PC. Należała do dolnośląskiego zarządu PiS. Pracowała też m.in. we wrocławskim ratuszu i w Biurze Koordynacji Projektu Banku Światowego. W 2005 r. została posłanką z listy PiS, a w 2008 r. wiceprezesem partii.

Janina Natusiewicz-Mirer - działaczka opozycyjna i przyjaciółka Anny Walentynowicz. Historyk sztuki i archeolog, ukończyła Uniwersytet Wrocławski. Działała w krakowskiej opozycji, zabiegała o postawienie pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnej Suchowoli. Współtworzyła fundację imienia swego męża Szymona Mirera i Anny Walentynowicz, zajmującą się propagowaniem sztuki sakralnej.

Por. Piotr Nosek - funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, w służbie od 15 lat. Pochodził z Kraśnika. Był w grupie funkcjonariuszy chroniących prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Piotr Nurowski - prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Ukończył prawo na UW. W latach 1973-80 dwukrotnie pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Działał w ruchu młodzieżowym, potem pracował w MSZ, w ambasadach w Moskwie i w Rabacie. Od 2005 r. był prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W 2010 r. wybrano go ponownie w skład Komitetu Wykonawczego Narodowych Komitetów Olimpijskich Europy i powierzono po raz drugi kierowanie Komisją Mediów.

Bronisława Orawiec-Loeffler - członkini Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Podhala. Bratanica Franciszka Orawca "Dewaja" polskiego oficera zamordowanego w Katyniu. Podczas II wojny łączniczka Oddziału "Ciupaga" AK w Poroninie. Studiowała na Wydziale Stomatologii Akademii Medycznej w Krakowie, później była stomatologiem na Podhalu. Zasiadała w zarządzie Związku Podhalan, dbała o pamięć ofiar katyńskich.

Ks. płk Jan Osiński - sekretarz bp polowego Tadeusza Płoskiego. W 2001 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był proboszczem w parafii wojskowej w Dęblinie, wikariuszem Katedry Polowej w Warszawie, a następnie sekretarzem bp Płoskiego i korespondentem Ordynariatu Polowego WP dla Radia Watykańskiego. W 2007 r. został wicekanclerzem Kurii Polowej WP i kapelanem Bazy Lotniczej w Warszawie. Pełnił też funkcję naczelnego kapelana Straży Ochrony Kolei.

Ks. gen. bryg. Adam Pilch - naczelny kapelan Wojskowego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Ukończył teologię ewangelicką na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W 1990 r. ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wikariusz biskupa Kościoła, potem przewodniczący Komisji Młodzieży przy Polskiej Radzie Ekumenicznej. Pracował w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym, od 2009 r. był Naczelnym Kapelana Ewangelicko-Augsburskiego.

Katarzyna Piskorska - działaczka warszawskiej Rodziny Katyńskiej. Córka zamordowanego w Charkowie ppor kawalerii Tomasza Piskorskiego. Podczas Powstania Warszawskiego pomagała m.in. przy opatrywaniu ran. Po jego upadku trafiła do Zabrza, gdzie wstąpiła do drużyny harcerskiej. Po powrocie do Warszawy ukończyła Wydział Rzeźby ASP, potem uczyła w liceum plastycznym, prowadziła też w domu prywatną galerię. Autorka medalu przyznawanego zasłużonym dla ruchu katyńskiego. Była w zarządzie warszawskiej Rodziny Katyńskiej.

Maciej Płażyński - poseł. Podczas studiów prawniczych na Uniwersytecie Gdańskim współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów Polskich i współorganizował strajki studenckie w grudniu 1981 r. W stanie wojennym założył Spółdzielnię Pracy Usług Wysokościowych "Świetlik". W 1990 r. został wojewodą gdańskim. W r. 1997 poseł z ramienia AWS i marszałek Sejmu. W 2001 r. z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem powołał Platformę Obywatelską, z której listy w 2001 r. został posłem. Dwa lata później opuścił partię. W 2005 r. zdobył mandat jako senator niezależny i został wicemarszałkiem Senatu. Dwa lata później wszedł do Sejmu z listy PiS, pozostał jednak niezrzeszony. Od 2008 r. prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Gen. broni Tadeusz Płoski - biskup polowy Wojska Polskiego. Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie i prawo kanoniczne na KUL. W 1982 r. przyjął święcenia kapłańskie. Potem pracował w Ordynariacie Polowym WP. Jako pierwszy kapelan wojskowy został absolwentem Podyplomowego Studium Operacyjno-Strategicznego AON. Dziekan Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW, po ich rozwiązaniu - kapelan BOR. Od 2004 r. biskup polowy WP i krajowy duszpasterz kombatantów.

Ppor. Agnieszka Pogródka-Węcławek - funkcjonariuszka BOR, w służbie od 12 lat. Pracę w BOR rozpoczęła jako pracownik cywilny w oddziale finansów. W 2002 r. jako funkcjonariusz BOR i stewardesa zaczęła latać z najważniejszymi osobami w państwie.

Gen. broni Włodzimierz Potasiński - dowódca Wojsk Specjalnych. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego WP. Ukończył m.in. kurs dowodzenia i kierowania NATO w Szkole NATO w Oberammergau. Służył m.in. w 3. Brygadzie Zmechanizowanej i w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Dowodził polskim kontyngentem sił pokojowych ONZ w Syrii, później był zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w Iraku. Od 2007 r. dowódca Wojsk Specjalnych.



Mjr pil. Arkadiusz Protasiuk - kapitan prezydenckiego samolotu. Absolwent m.in. Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i studiów podyplomowych na Wydziale Cybernetyki WAT. Od 1997 r. służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Był pilotem klasy mistrzowskiej.

Andrzej Przewoźnik - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Absolwent historii na UJ, działacz opozycyjny. Od 1992 r. sekretarz generalny ROPWiM. Organizator uroczystości katyńskich, twórca polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje, organizował także m.in. upamiętnianie zagłady polskich Żydów. W 2005 r. był jednym z kandydatów na prezesa IPN, jednak ewentualny wybór uniemożliwiły informacje o zachowanych aktach SB na jego temat. Sąd Lustracyjny oczyścił go z zarzutu współpracy z SB.

Krzysztof Putra - wicemarszałek Sejmu. Z wykształceniem technik mechanik, w latach 1975-94 pracował w Fabryce Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku. Od 1980 r. był działaczem Solidarności. W latach 2002-05 radnym sejmiku Województwa Podlaskiego. Parlamentarzysta kilku kadencji. W 1990 r. był jednym z założycieli Porozumienia Centrum, a w 2001 r. - PiS, któremu szefował na Podlasiu.

Ks. prof. Ryszard Rumianek - rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Studiował m.in. w stołecznym Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. Pracował w seminarium duchownym w Warszawie i w ATK. Był członkiem Komisji Prymasowskiej ds. powołania drugiego uniwersytetu w Warszawie, której efektem było przekształcenie ATK w UKSW. W 2005 r. został rektorem uczelni. Był też członkiem Rady biskupiej Archidiecezji Warszawskiej i pełnomocnikiem do zarządzania majątkiem archidiecezjalnym.

Arkadiusz Rybicki - poseł Platformy Obywatelskiej. Absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 70. działacz opozycyjny, współzałożyciel pisma "Bratniak" i współtwórca Ruchu Młodej Polski. W sierpniu 1980 r. w Gdańsku spisał 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Działacz Solidarności, w stanie wojennym internowany. Bliski współpracownik Lecha Wałęsy. Pracował m.in. w Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych "Świetlik". Wiceminister kultury w rządzie AWS i kurator Narodowego Zakładu im. Ossolińskich. Od 2005 r. poseł PO.

Andrzej Sariusz-Skąpski - prezes Federacji Rodzin Katyńskich. Syn Bolesława Skąpskiego, prokuratora zamordowanego w Katyniu. Absolwent budownictwa na Politechnice Krakowskiej, pracował w krakowskim Biurze Projektów Wodnych Melioracji. W 1975 r. przeniósł się do Zakopanego, gdzie pracował m.in. jako szef Domu Turysty PTTK. W r. 1989 włączył się w powstający ruch Rodzin Katyńskich, współtworząc Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie. Od 2006 r. prezes Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich

Wojciech Seweryn - przedstawiciel Rodzin Katyńskich. Syn Mieczysława Seweryna, oficera 16. Pułku Piechoty zamordowanego w Katyniu. Studiował na ASP w Krakowie. W latach 70. wyemigrował do USA. Był inicjatorem powstania w 2000 r. Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katyńskich w Chicago, nazywanego pomnikiem Golgoty Wschodu.

Sławomir Skrzypek - prezes Narodowego Banku Polskiego. Ukończył Politechnikę Śląską i ekonomię na SGH. Odbył praktyki w Kongresie USA. Działacz NSZ, w stanie wojennym skazany za działalność opozycyjną. Pracował w NIK, później w zarządzie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Potem zajmował się doradztwem finansowym. W latach 2002-05 był zastępcą prezydenta Warszawy. W 2007 r. został prezesem NBP.

Leszek Solski - członek Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Syn kpt. Kazimierza Solskiego, oficera artylerii konnej zamordowanego w Katyniu. Po upadku Powstania Warszawskiego trafił z matką do obozu pracy w Niemczech. Po wojnie mieszkał w Toruniu i działał w harcerstwie. Ukończył budownictwo na Politechnice Gdańskiej. Był inicjatorem przedsięwzięć upamiętniających ofiary Katynia.

Władysław Stasiak - szef Kancelarii Prezydenta. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. W okresie rządu PiS był ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie współpracował z Lechem Kaczyńskim. Po objęciu przez Kaczyńskiego funkcji prezydenta Warszawy, został wiceprezydentem stolicy. Później pełnił urząd szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Od 2009 r. szef Kancelarii Prezydenta.

Ppor. Jacek Surówka - funkcjonariusz BOR, w służbie od dziewięciu lat. Poza służbą udzielał się charytatywnie, pomagał niepełnosprawnym dzieciom.

Aleksander Szczygło - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Po ukończeniu prawa na Uniwersytecie Gdańskim, na początku lat 90. był asystentem senatora Lecha Kaczyńskiego, pracował też w biurze prawnym Komisji Krajowej Solidarności. W czasie gdy Kaczyński sprawował funkcję prezesa NIK, był dyrektorem jego gabinetu. Potem zajmował stanowisko dyrektora departamentu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Poseł PiS. W 2006 r. został szefem Kancelarii Prezydenta. Rok później objął stanowisko ministra obrony.

Jerzy Szmajdziński - wicemarszałek Sejmu. Podczas studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu wstąpił do PZPR i zaczął działać w Socjalistycznym Związku Studentów Polskich. Od 1986 r. członek KC PZPR. Współtworzył SdRP, której był sekretarzem generalnym. Później został wiceprzewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Poseł od 1989 r. W obecnej kadencji był wicemarszałkiem. Minister obrony w rządach Leszka Millera i Marka Belki. Na konwencji SLD w 2009 r. został kandydatem na prezydenta.

Jolanta Szymanek-Deresz - posłanka klubu Lewicy. Ukończyła prawo na UW. Pracowała w stołecznym Sądzie Rejonowym, a po zdaniu egzaminu adwokackiego w kancelarii adwokackiej. Od 1996 r. była członkiem Międzynarodowej Ligi Prawa Konkurencji. Kierowała kancelarią prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Posłanka od 2005 r., członkini klubu Lewicy, specjalizowała się w sprawach międzynarodowych i problematyce konstytucyjnej. Na kongresie SLD w 2010 r. została wiceszefową partii.

Izabela Tomaszewska - dyrektor zespołu protokolarnego Kancelarii Prezydenta. Studiowała na Wydziale Archeologii UW. Pracowała w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN i w biurze rzecznika prasowego prezydenta Warszawy. Pracę w Kancelarii Prezydenta rozpoczęła w 2006 r. Koordynowała spotkania, akcje społeczne i patronaty, w które angażowała się prezydentowa Maria Kaczyńska.

Ppor. Marek Uleryk - funkcjonariusz BOR, w służbie od siedmiu lat. Służbę wojskową rozpoczął w jednostce artylerii w Toruniu. Służył w ochronie Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego, potem powierzono mu dbanie o bezpieczeństwo prezydentowej Marii Kaczyńskiej.

Anna Walentynowicz - działaczka Solidarności. Wieloletnia pracownica Stoczni Gdańskiej. Wspierała protest robotniczy w 1970 r., w 1978 r. przystąpiła do Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Żądanie przywrócenia jej do pracy, gdy na krótko przed emeryturą próbowano ją zwolnić, było pierwszym postulatem strajku w Stoczni. Gdy Komitet Strajkowy podpisał porozumienie z dyrekcją, zatrzymywała robotników, by kontynuowali protest. Członek prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i prezydium NSZZ w Gdańsku. W stanie wojennym internowana. Potem współorganizowała głodówki i pisała protesty. W 1982 r. zwolniona ze stoczni, później skazana na ponad rok więzienia w zawieszeniu za udział w strajkach, była także nękana przez SB. Przeciwniczka Okrągłego Stołu, krytykowała przemiany polityczne w Polsce po 1989 r.

Teresa Walewska-Przyjałkowska - przewodnicząca Fundacji Golgota Wschodu. Wieloletni pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Poświęciła się dokumentowaniu i pielęgnowaniu pamięci o losach Polaków na Wschodzie. Była także orędowniczką beatyfikacji księży zamordowanych w Katyniu.

Zbigniew Wassermann - poseł Prawa i Sprawiedliwości. Absolwent prawa UJ. Pracę zawodową rozpoczął w prokuraturze Powiatowej w Chrzanowie, potem pracował m.in. w Prokuraturze Krajowej i Apelacyjnej oraz w Komisji Wojewódzkiej ds. Weryfikacji Pracowników SB. W 2001 r. trafił do Sejmu z listy PiS. Członek sejmowych komisji śledczych ds. PKN Orlen i ds. tzw. afery hazardowej. Był ministrem ds. służb specjalnych w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego oraz sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera ds. służb specjalnych.

Wiesław Woda - poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ukończył krakowską Akademię Rolniczą. Prezes zarządu Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie. Był wiceprezydentem Krakowa, następnie wicewojewodą krakowskim. Wojewoda tarnowski i członek Trybunału Stanu. Od 1997 r. poseł PSL. Wchodził w skład Rady Służby Publicznej przy premierze i Rady Służby Cywilnej. Prezes małopolskiego PSL i szef Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Małopolsce.

Edward Wojtas - poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Absolwent ekonomii na UMCS. Od 1976 r. związany z ruchem ludowym, do 1989 r. działał w miejskiej organizacji ZSL, potem pełnił funkcję prezesa struktur miejskich PSL. Od 2001 r. członek Rady Naczelnej PSL, później przewodniczył strukturom partii na Lubelszczyźnie. Wiele lat pracował w strukturach samorządowych. Był marszałkiem i radnym województwa lubelskiego. W 2007 r. został wybrany do Sejmu z listy PSL.

Paweł Wypych - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Absolwent Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji oraz Wydziału Historycznego UW. W 1990 r. zdobył mandat radnego Warszawy. W latach 2002-05, gdy prezydentem stolicy był Lech Kaczyński, pełnił w ratuszu funkcję dyrektora Biura Polityki Społecznej. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych i sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy. W 2007 r. został prezesem ZUS, a dwa lata później sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.

Stanisław Zając - senator Prawa i Sprawiedliwości. Ukończył prawo na UJ. Do 1976 r. pracował jako sędzia, później był adwokatem w Krośnie i Jaśle. W stanie wojennym pomagał prawnie represjonowanym. Trzykrotnie był posłem - z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej, AWS i PiS. Wicemarszałek Sejmu w latach 1997-2001. Od 2008 r. senator PiS, przewodniczący senackiego klubu partii.

Janusz Zakrzeński - aktor. Absolwent krakowskiej PWST. Był aktorem teatrów: Słowackiego w Krakowie oraz Polskiego, Nowego i Narodowego w Warszawie. Należał do rady programowej Związku Piłsudczyków. Podczas corocznych uroczystości z okazji 11 listopada wcielał się w postać Józefa Piłsudskiego. Marszałka zagrał także w filmie "Polonia Restituta" Bohdana Poręby. Na ekranie stworzył kilkadziesiąt innych kreacji m.in. w "Nad Niemnem", "Misiu" i "Królowej Bonie".

Kpt. pil. Artur Ziętek - nawigator prezydenckiego samolotu. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Od 2007 r. służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Był pilotem drugiej klasy.

Gabriela Zych - prezes stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Kaliszu. W Katyniu został zamordowany jej teść kpt. Stefan Zych. Po śmierci męża zaangażowała się w upamiętnianie zbrodni katyńskiej. Kompletowała pamiątki i zbiory na temat Katynia, działała w Rodzinach Katyńskich.