Izba Reprezentantów zaaprobowała w sobotę cięcia w wydatkach federalnych na sumę 61 miliardów dolarów. Mają być one przeprowadzone jeszcze w bieżącym roku budżetowym, czyli do końca września.
Przyjęcie ustawy jest zwycięstwem Republikanów, a w szczególności ich konserwatywnej frakcji Tea Party. Jeszcze przed listopadowymi wyborami do Kongresu postulowała ona duże oszczędności. Teraz trafi ona do Senatu, gdzie nieznaczną większość mają Demokraci i wynik głosowania jest niepewny. W miniony poniedziałek prezydent Barack Obama przedstawił plan mniej drastycznych cięć – amerykański deficyt ma się zmniejszyć o 1,1 biliona dolarów, ale w ciągu 10 lat.
Po głosowaniu lider republikańskiej większości w Izbie John Boehner powiedział, że ustawa jest częścią starań tej partii, by „uwolnić naszą gospodarkę z więzów niekontrolowanych wydatków”. – Zmniejszenie wydatków federalnych jest kluczowe dla ograniczenia gospodarczej niepewności, zachęcenia sektora prywatnego do inwestycji i stworzenia lepszego klimatu do powstawania nowych miejsc pracy – przekonywał. Demokraci są jednak innego zdania – ich zdaniem zbyt duże cięcia zatrzymają wzrost gospodarczy. – Oni tylko pogorszyli sprawę, przyjmując ustawę, która niszczy miejsca pracy, osłabia klasę średnią, dotyka szkoły i młodych, eliminuje pomoc dla bezdomnych weteranów i zmniejsza inwestycje kluczowe dla naszej przyszłości – mówiła szefowa Demokratów w izbie Nancy Pelosi.
Ustawa zmniejsza wydatki na większość federalnych programów, choć niektóre największe punkty w budżecie, jak system emerytalny czy programy opieki zdrowotnej Medicare i Medicaid, nie zostaną uszczuplone.
Demokraci przekonują, że też chcą ograniczenia deficytu budżetowego, ale cięcia nie mogą być tak gwałtowne. Według prognoz tegoroczny deficyt Stanów Zjednoczonych wyniesie 1,65 biliona dolarów, co stanowi ok. 10,9 proc. PKB. Na dodatek USA będą jednym z zaledwie dwóch państw z grupy G20, których deficyt wzrośnie w porównaniu z poprzednim rokiem. Jeszcze większym problemem jest dług publiczny, który według stanu na koniec stycznia wynosi 14,13 biliona dolarów, czyli 96,4 proc. zeszłorocznego PKB.
bjn