Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nominacje ambasadorskie: Andrzej Ananicz pokieruje placówką w Pakistanie, Adam Krzymowski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jerzy Chmielewski w Bośni i Hercegowinie, Małgorzata Galińska-Tomaszewska na Kubie i Marian Przeździecki w Tadżykistanie.

Informacja o decyzji prezydenta pojawiła się w Monitorze Polskim z 8 lutego.

Kandydaturę b.szefa Agencji Wywiadu Andrzeja Ananicza na ambasadora w Pakistanie sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych zaopiniowała pozytywnie w październiku.

Ananicz podkreślał wówczas, że praca dyplomacji w Pakistanie nacechowana jest dużym poziomem niepewności. Zaznaczył, że jednym z zadań kierowanej przez niego placówki będzie dbanie o to, by nasza misja w sąsiednim Afganistanie przebiegała spokojnie. W prowincji Ghazni w Afganistanie, która znajduje się blisko granic pakistańskich, Polska ma 2600 żołnierzy.

Ananicz od 2008 r. kieruje Akademią Dyplomatyczną Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Ananicz od 2008 roku kieruje Akademią Dyplomatyczną Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W latach 2004-2005, a także krótko w 2008 roku był szefem Agencji Wywiadu. Od 2001 r. przez cztery lata był ambasadorem Polski w Turcji.

Ukończył turkologię na Uniwersytecie Warszawskim, obronił pracę doktorską z iranistyki. Był stypendystą Christ Church College Uniwersytetu w Oksfordzie, pracował na Uniwersytecie Warszawskim.

Do MSZ przyszedł, gdy szefem dyplomacji był Krzysztof Skubiszewski. Zajmował się krajami Europy Wschodniej - był m.in. jednym z negocjatorów traktatu polsko-rosyjskiego. W 1992 r. został podsekretarzem stanu, funkcję te pełnił do 1994 roku.



Od 1994 roku był doradcą do spraw zagranicznych prezydenta Lecha Wałęsy, a następnie podsekretarzem i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. W listopadzie 1997 roku został wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka.

Pracował w zespole negocjującym warunki członkostwa Polski w UE. Zna angielski, niemiecki, rosyjski, turecki i perski. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Także w październiku Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydatury na ambasadorów RP m.in. w Tadżykistanie i na Kubie.

Galińska-Tomaszewska to nowy ambasador na Kubie

Galińska-Tomaszewska - nowa ambasador na Kubie - ukończyła neofilologię oraz lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w MSZ m.in. w Departamencie Ameryki Północnej i Południowej, Protokole Dyplomatycznym oraz w Departamencie Konsularnym i Polonii.

W latach 1995-2002 była I sekretarzem i radcą w ambasadzie w Limie, w latach 2004-2007 I radcą w ambasadzie RP w Meksyku, a w 2008 roku charge d'affaires w ambasadzie RP w Montevideo. W 2010 r. była doradcą prezesa NBP ds. protokołu.

Zna biegle języki francuski i hiszpański, komunikatywnie portugalski, a w stopniu podstawowym angielski. Jest mężatką, ma troje dzieci.

Przeździecki - nowy ambasador w Tadżykistanie - ukończył prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zna biegle rosyjski i w stopniu podstawowym angielski.

Pracował m.in. w Wydawnictwie Życie i Wiedza S.A., Państwowym Funduszu Osób Niepełnosprawnych i w Centralnym Zarządzie Poczty Polskiej. W latach 2005-2006 był głównym doradcą prezesa Rady Ministrów, a następnie dyrektorem gabinetu prezydenta Warszawy. W latach 2006-2007 pełnił funkcje doradcy prezesa zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Jerzy Chmielewski - nowy ambasador w Bośni i Hercegowinie - ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej i Słowiańskiej UW. W latach 1970-1991 był wykładowcą w Instytucie Filologii Słowiańskiej UW. W latach 1993-1995 pracował w MSZ w Departamencie Europy.

W latach 1991-1995 był ambasadorem w Belgradzie, w latach 1997-2003 w Zagrzebiu, a od 2008 do 2010 w Rzymie. Jest tłumaczem prozy chorwackiej i serbskiej. Zna ponadto: rosyjski, angielski, słoweński, macedoński, słowacki oraz biernie czeski. Jest żonaty, ma jedno dziecko.

Adam Krzymowski - nowym ambasador w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Adam Krzymowski - nowy ambasador w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - ukończył politologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (1998 r.), a także Podyplomowe Studium Bezpieczeństwa Narodowego (2000 r.) organizowane przez Uniwersytet Warszawski i MON.

W latach 1999-2000 pracował jako specjalista w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Od 2002 roku jest wykładowcą w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej, a od 2004 roku również w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki. W latach 2006-2007 był członkiem Międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Polski. Od 2008 roku pracuje w KPRM w Biurze Pełnomocnika Premiera ds. Dialogu Międzynarodowego.

Jest żonaty. Zna angielski i niemiecki oraz w stopniu komunikatywnym również arabski, francuski, włoski i rosyjski.