Odroczone o dwa tygodnie głosowania odbyły się w niedzielę w 10 gminach w Polsce, w których co najmniej jeden z kandydatów wycofał się po I turze z wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Oto oficjalne wyniki ostatecznej tury głosowania w tegorocznych wyborach samorządowych w 10 gminach.

Ostróda - Olgierd Dąbrowski

Olgierd Dąbrowski został burmistrzem Ostródy. Jako jedyny kandydat w II turze wyborów otrzymał 80,58 proc. głosów przy frekwencji 17,24 proc. - poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej, Zygmunt Paprotny.

Na kandydaturę dotychczasowego zastępcy burmistrza Ostródy zagłosowało 80,58 proc. wyborców, przeciwko niemu oddano 19,42 proc. głosów. Oddano 62 głosy nieważne. Frekwencja wyniosła 17,24 proc.

Dąbrowski był jedynym ubiegającym się o fotel burmistrza Ostródy w II turze wyborów, po wycofaniu się dwóch kolejnych kandydatów na to stanowisko. Z wyborów zrezygnował najpierw Włodzimierz Brodiuk z PO, który dostał najwięcej po Dąbrowskim głosów w I turze, a potem kolejny na liście - Czesław Najmowicz z PiS.

Komisarz wyborczy w Elblągu uznał, że w tej sytuacji - zgodnie z Ordynacją Wyborczą - do II tury należy dopuścić tylko jedną osobę. Ostródzianie głosowali więc za lub przeciw kandydaturze Olgierda Dąbrowskiego. Gdyby nie uzyskał on ponad połowy ważnych głosów, to wyboru burmistrza dokonałaby rada miasta.

Jacek Kochański nowym wójtem Jasionówki (podlaskie)

45-letni Jacek Kochański wybrany został w niedzielę na nowego wójta gminy Jasionówka, w powiecie monieckim (Podlaskie). Poparło go 60,81 proc. osób uczestniczących w głosowaniu - poinformowano PAP w niedzielę wieczorem w Gminnej Komisji Wyborczej w Jasionówce.

Jego kontrkandydatka Elżbieta Kraszewska otrzymała 39,19 proc. ważnych głosów. W liczącej nieco ponad 3 tys. mieszkańców Jasionówce, uprawnionych do głosowania było blisko 2,5 tys. osób. Frekwencja wyborcza wyniosła 47,67 proc. Na kandydatów głosowano następująco: na Kochańskiego 709 głosów ważnych, na Kraszewską - 457 głosów.

Jacek Kochański to zwycięzca pierwszej tury wyborów wójta Jasionówki, w przeszłości był dyrektorem zespołu szkół w tej miejscowości. 21 listopada zdobył 42,88 proc. czyli 578 głosów. Drugi wynik miała dotychczasowa wójt Wiesława Kitlas, którą poparło wtedy 23,96 proc. głosujących.

Ponieważ kilka dni przed drugą turą zaplanowaną na 5 grudnia Kitlas zrezygnowała, wybory zostały przesunięte na 19 grudnia, a kontrkandydatką Kochańskiego została osoba z trzecim wynikiem - Elżbieta Kraszewska, która w przeszłości była wójtem Jasionówki.

Jan Michalski wójtem gminy Lichnowy (pomorskie)

49-letni Jan Michalski został w niedzielę wybrany nowym wójtem gminy Lichnowy k. Malborka (pomorskie). W ostatniej kadencji samorządowej był przewodniczącym rady gminy.

Jak poinformował PAP przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej Jan Fijas na Michalskiego oddano 762 głosy, a na jego konkurenta Franciszka Portjanko 373 głosy.

Frekwencja wyniosła 33,6 proc. W I turze do urn pofatygowało się ponad 49 proc. wyborców. Uprawnionych do głosowania było 3580 osób. Głosowano w trzech komisjach.

W I turze wyborów Michalski zdobył 41,63 proc. głosów, a na drugim miejscu uplasował się dotychczasowy wójt Lichnowych 56-letni Waldemar Lamkowski z wynikiem 37,71 proc. głosów - obaj są członkami PSL. Po tej przegranej Lamkowski zrezygnował z udziału w II turze.

W tej sytuacji PKW zarządziła II turę wyborów na 19 grudnia. Miejsce Lamkowskiego zajął bezpartyjny 56-letni Franciszek Portjanko, który w I turze był na trzecim miejscu uzyskując 11,76 proc. O najwyższy urząd w gminie Lichnowy ubiegały się cztery osoby.

Józef Laskowski wójtem Wiżajn (podlaskie)

Józef Laskowski, dotychczasowy wójt gminy Wiżajny (podlaskie), wygrał w wyborach i będzie sprawował drugą kadencję. Laskowski uzyskał 625 głosów a jego konkurent Jacek Pietrukiewicz 618 głosów - poinformowano PAP w suwalskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

Józef Laskowski wygrał zaledwie 7 głosami i uzyskał 50,28 proc. głosów. W gminie uprawnionych do głosowania było 2045 osób. W głosowaniu udział wzięły 1253 osoby, z czego 1243 głosy były ważne. Frekwencja wyniosła 61 proc.

Jacek Pietrukiewicz został dopuszczony do II tury po tym jak z uczestnictwa w wyborach zrezygnował Witold Kowalewski, który wybrał stanowisko wicestarosty suwalskiego.

Józef Laskowski był w przeszłości posłem Samoobrony. Podczas swojej kadencji zrezygnował z członkostwa w tej partii.

Elżbieta Rink ponownie wójtem gminy Marianowo (zachodniopomorskie)

Elżbieta Rink (niezależna) została wybrana wójtem gminy Marianowo (zachodniopomorskie) w II turze wyborów - poinformował w niedzielę PAP sekretarz gminy Marianowo Sebastian Stępień.

Rink zdobyła 77,94 proc. głosów i została wybrana wójtem na trzecią kadencję.

Pokonała w II turze Zbigniewa Domarosa (niezależny), na którego głosowało 22,06 proc wyborców.

Frekwencja w gminie Marianowo wynosiła 41,29 proc. - poinformował Stępień.

W I turze wyborów przeprowadzonych 21 listopada najwięcej głosów zdobyli Elżbieta Rink oraz Witold Ruciński z PSL, który jednak wycofał się przed rozpoczęciem II tury głosowania.

W takiej sytuacji - zgodnie z prawem - kandydata, który zrezygnował z rywalizacji, zastąpiła osoba z trzecim wynikiem w wyborach 21 listopada. Był to Zbigniew Domaros.

Czesław Karpiński burmistrzem Rajgrodu (podlaskie)

61-letni Czesław Karpiński został w niedzielę wybrany ponownie na burmistrza Rajgrodu (podlaskie). Zdobył 62,3 proc. ważnych głosów. Jego kontrkandydat Stanisław Rydzewski otrzymał 37,7 proc. poparcia - poinformowała PAP Miejska Komisja Wyborcza w Rajgrodzie.

Uprawnionych do głosowania w Rajgrodzie było nieco ponad 4,5 tys. mieszkańców, frekwencja wyborcza wyniosła 37,54 proc. Na Karpińskiego, urzędującego burmistrza miasta, zagłosowało 1031 osób, a na Rydzewskiego swój głos oddało 624 mieszkańców.

W I turze najwięcej głosów zdobył Czesław Karpiński - 44,04 proc., drugi był Zygmunt Dziądziak, z wynikiem 34,75 proc. poparcia. Ten jednak wycofał się z wyborów, więc w II turze przesuniętej o dwa tygodnie, Karpiński spotkał się ze Stanisławem Rydzewskim, który 21 listopada otrzymał 18,7 proc. głosów i zajął trzecie miejsce.

Zygmunt Dziądziak powiedział regionalnej prasie, że wycofał swoją kandydaturę po przeanalizowaniu wyników pierwszej tury wyborów. Mieszkańcy nie chcieli, aby pełnił funkcję burmistrza, ponieważ w żadnym z obwodów wyborczych nie wygrał z Czesławem Karpińskim - dodał.

Adam Piaśnik wójtem gm. Jerzmanowice-Przeginia (małopolskie)

Wójtem gm. Jerzmanowice-Przeginia w Małopolsce ponownie został Adam Piaśnik startujący z listy PIS - podała w poniedziałek PAP Gminna Komisja Wyborcza.

Adam Piaśnik (PiS) zdobył 2 tys. 186 głosów (53,96 proc.). Jego kontrkandydat Romuald Hrabia (Komitet Wyborczy Wyborców Gmina Współpracy i Rozwoju) 1 tys. 865 głosów (46,04 proc.).

W gminie uprawnionych do głosowania były 8424 osoby. W głosowaniu udział wzięły 4096 osoby, oddano 4051 ważnych głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 48,62 proc.

II tura wyborów w Jerzmanowicach - Przegini została przesunięta, bo z kandydowania wycofał się Andrzej Krzystanek, który w I turze uzyskał drugi wynik - 20,06 proc. głosów.

49 - letni Adam Piaśnik jest wójtem gminy Jerzmanowice - Przeginia od 2006 r. Wcześniej (od 1998 do 2006) był radnym powiatu krakowskiego. W 2009 r. odbyło się referendum gminne w sprawie odwołania Piaśnika, ale ze względu na niską frekwencję było nieważne.

Tadeusz Kocoń nadal wójtem w Janowcu (lubelskie)

Wójtem gminy Janowiec (lubelskie) na następną kadencję wybrany został ubiegający się o reelekcję 60-letni Tadeusz Kocoń - podała PAP w nocy z niedzieli na poniedziałek Gminna Komisja Wyborcza.

Należący do PiS Kocoń uzyskał 1040, czyli 55,17 proc. głosów, a jego kontrkandydat, bezpartyjny Zygmunt Gryta (KWW Nasza Gmina Janowiec) - 845, czyli 44,83 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 60 proc.

W pierwszej turze wyborów, 21 listopada, najwięcej głosów uzyskał Kocoń - 46,51 proc., zaś drugi był Krzysztof Polasik (bezpartyjny, KWW Przyjazna Gmina Janowiec) - 18,46 proc. głosów.

Polasik zrezygnował z udziału w II turze wyborów, więc zgodnie z przepisami na jego miejsce wszedł Gryta, który w pierwszej turze był trzeci z wynikiem 17,86 proc. głosów. Polasik powiedział lokalnym mediom, że jego rezygnacja nastąpiła ze względów osobistych.

Frekwencja w pierwszej turze wyniosła 64,82 proc.

Witold Rudolf burmistrzem Piechowic

52-letni Witold Rudolf został wybrany na burmistrza Piechowic (Dolnośląskie). Zdobył 56,67 proc. ważnych głosów. Jego kontrkandydatka Zofia Grabias-Baranowska otrzymała 43,33 proc. poparcia - poinformowała PAP Miejska Komisja Wyborcza w Piechowicach.

W mieście uprawnionych do głosowania było blisko 5,5 tys. osób, frekwencja wyniosła 39,18 proc. Na Rudolfa zagłosowały 1203 osoby, a na dotychczasową burmistrz Grabias-Baranowską 920 osób.

Przeniesienie głosowania na 19 grudnia miało związek z rezygnacją jednego z kandydatów, który dostał się do II tury.

W I turze wyborów przeprowadzonych 21 listopada najwięcej głosów zdobyli Grabias-Baranowska (KWW Zofii Grabias-Baranowskiej, należąca do SLD) oraz Stanisław Ejnik (KWW Stanisława Ejnika), który jednak wycofał się przed II turą.

W takiej sytuacji - zgodnie z prawem - kandydata, który zrezygnował z rywalizacji zastąpiła osoba, która uzyskała trzeci wynik 21 listopada. Był to Witold Rudolf (KWW Wspólnota Jeleniogórska).