W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach całej Polski palono znicze i składano wiązanki kwiatów. Wierni uczestniczyli w procesjach; na wielu cmentarzach organizowano kwesty na renowację nekropolii i pomoc potrzebującym.

Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz odprawił uroczystą msze św. w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach. Powiedział, że święci w Kościele, to okno, przez które Kościół patrzy w przyszłość.

Po mszy św. abp Nycz poprowadził przez Cmentarz Powązkowski procesję żałobną, zatrzymując się m.in. przy grobowcach biskupów warszawskich, tablicach katyńskich umieszczonych przy kościele św. Karola Boromeusza i grobie ks. Stefana Niedzielaka, zamordowanego w 1989 roku w niewyjaśnionych dotychczas okolicznościach.

Na warszawskim cmentarzu prawosławnym na Woli kilkaset osób: prawosławnych i katolików wzięło udział w poniedziałek w procesji ekumenicznej. Procesję zorganizowały położone obok siebie parafie: św. Jana Klimaka (prawosławna) i św. Wawrzyńca (katolicka).

W Gdańsku z kolei przedstawiciele kilku religii modlili się na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy. W modlitwie uczestniczyli m.in. duchowni Kościołów: rzymsko-katolickiego, polsko-katolickiego, prawosławnego, greckokatolickiego i ewangelicko-metodystycznego. Obecni byli też przedstawiciele gmin wyznania żydowskiego i muzułmańskiego.

Na wielu cmentarzach organizowano kwesty

Na wielu cmentarzach organizowano kwesty. Na warszawskich Powązkach artyści i samorządowych zbierali pieniądze na renowację nagrobków i kaplic Starych Powązek. Na cmentarzach we Wrocławiu kwestowano na pomnik pomordowanych w 1941 r. profesorów lwowskich, który w lipcu 2011 r. ma stanąć we Lwowie.

W woj. śląskim najczęstszym celem kwest była odnowa zabytkowych nagrobków oraz wsparcie dla hospicjów i potrzebujących. W Poznaniu zbierano pieniądze na odnowienie dwóch kaplic cmentarnych na wileńskim cmentarzu na Rossie. Natomiast w Olsztynie - na renowację XIX-wiecznego cmentarzyka na osiedlu Dajtki, które były kiedyś warmińską wioską.

W Krośnie kwestowano na rzecz Starego Cmentarza. Na cmentarzach Rzeszowa i okolic - wolontariusze zbierali pieniądze dla ubogich i potrzebujących, podopiecznych Towarzystwa im. Świętego Brata Alberta.

Swoich bliskich wspominali także Romowie na Podbeskidziu. Setki osób przyszło do obozu Auschwitz; składano kwiaty i palono znicze; najwięcej płonęło pod Ścianą Straceń przy bloku 11.



Znicze płonęły także poza granicami kraju

Znicze płonęły także poza granicami kraju. Około 70 tysięcy zapłonęło na cmentarzach Lwowa, w tym na Cmentarzu Łyczakowskim. Pamiętano też o polskich mogiłach w Żytomierzu, Charkowie, Kijowie, oraz w podkijowskiej Bykowni.

Na litewskim cmentarzu na Rossie poniedziałek harcerze i młodzież zapalili ponad 3 tys. zniczy. Przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej złożyli kwiaty i zapalili znicze m.in. na cmentarzu na Rossie, przy mauzoleum Matki i Serca, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na Cmentarzu Antokolskim, na którym znajduje się największa polska kwatera wojskowa na Litwie.

Pracownicy ambasady i konsulatów generalnych RP w Rosji, a także przedstawiciele rosyjskiej Polonii złożyli kwiaty i zapalili znicze m.in. na cmentarzach wojennych w Katyniu i Miednoje, gdzie spoczywają prochy polskich jeńców, zamordowanych w 1940 roku przez NKWD. Znicze zapłonęły też na miejscu katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i towarzyszące im osobistości.

W Dniu Wszystkich Świętych francuska Polonia odwiedza groby znanych Polaków na cmentarzach w Paryżu i okolicach. W tym roku przedstawiciele konsulatu RP w Paryżu złożyli kwiaty na polskich mogiłach na paryskich nekropoliach: Pere Lachaise, Montmartre i Montmorency. Na cmentarzu w podparyskim Le Mesnil-le-Roi, w sąsiedztwie Maison-Laffitte hołd oddano także założycielom paryskiej "Kultury".

W Szwecji Dzień Wszystkich Świętych w Szwecji obchodzony będzie w tym roku dopiero 6 listopada, jednak część Polonii wcześniej odwiedza groby rodaków. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się już w sobotę na katolickim cmentarzu Haga Norra w podsztokholmskiej gminie Solna, gdzie pochowani są ministrowie rządu II RP, dyplomaci, żołnierze, a także więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych.

Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w Kościele rzymskokatolickim od X wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Jan XI w 935 roku.