Jedna z najważniejszych kolekcji greckich rękopisów staje się dostępna w sieci. British Library poinformowało w poniedziałek, że w Internecie będzie można oglądać za darmo jedną czwartą jej zbioru ponad 1000 stron starych greckich tekstów.

Chociaż manuskrypty – w skład których wchodzą między innymi słynne bajki Ezopa odkryte w 1844 roku na górze Athos – są od dłuższego czasu dostępne dla uczonych, którzy mogą je studiować w czytelniach British Library w Londynie, zdaniem kuratora biblioteki Scota McKendricka ich umieszczenie w sieci oznacza otwarcie antyków dla całego świata.

Londyn może okazać się zbyt drogim miejscem dla spędzenia dłuższego okresu czasu na wertowaniu rękopisów lub przerzucaniu setek stron pergaminów – dodaje McKendrick. „Nie każdy naukowiec może sobie pozwolić na to, aby przyjechać tylko w tym celu na tygodnie czy miesiące pracy” ze źródłami.

W ostatnich latach w sieci można już dotrzeć do milionów książek – głównie za pośrednictwem programu Biblioteki Google’a, jednak na antyczne teksty trzeba czekać znacznie dłużej. Skanowanie jednej strony starożytnego rękopisu, trzeba to wykonywać bardzo pieczołowicie, kosztuje British Library średnio około 1 funta.

Obecnie brytyjska biblioteka narodowa wprowadza do sieci coraz więcej swoich archiwów, poczynając od egzemplarzy gazet z XIX wieku po wyjątkowe okazy, jak pochodzące z ósmego wieku Psalmy Lindisfarne, wybór szkiców Leonarda da Vinci czy Codex Sinaiticus, najstarszy zachowany kompletny egzemplarz Biblii.