Od godz. 6.00 w niedzielę trwa głosowanie w wyborach prezydenckich na terenie kraju. Otwarto ponad 25 tys. lokali wyborczych. Głos będzie można oddać do godz. 20.00. W niektórych obwodach zagranicznych głosowanie trwa już od kilkunastu godzin.





PKW:Wybory przebiegają spokojnie

20.06. Warszawa (PAP) - "Jest spokojniej niż podczas innych wyborów" - powiedział na konferencji prasowej zastępca przewodniczącego PKW Jan Kacprzak. W niedzielę do godz. 13 PKW odnotowało incydentalne przypadki zakłócania wyborów, naruszenia ciszy wyborczej - podkreślił.

"Z punktu widzenia liczbowego są to jednostkowe przypadki, ale taki problem jest, bo nie powinno być ani jednego takiego przypadku" - powiedział Kacprzak.

Powiedział, że wyborcy zgłaszają problemy dot. wydawania kart do głosowania na podstawie dokumentu innego niż dowód osobisty. "Chciałbym przypomnieć, że jest to stanowisko nieprawidłowe" - podkreślił. "Każdy dokument, który zawiera informacje, kto go wystawił i który zawiera zdjęcie, imię i nazwisko, powinien wystarczyć" - dodał.

Kacprzak poinformował, że miały miejsce takie incydenty jak wrzucenie do skrzynek pocztowych ulotek wyborczych kradzież flagi polskiej czy unijnej, zerwanie tabliczki z ogrodzenia informującej o komisji wyborczej - takimi przypadkami zajmuje się policja. Ktoś zgłosił, że na balkonie znajduje się wizerunek jednego z kandydatów. Okazało się, że wizerunek znajduje się tam od piątku - powiedział Kacprzak.

Frekwencja na godz. 13 - 23,38 proc.

Według informacji PKW - frekwencja wyborcza w niedzielnych wyborach prezydenckich na godz. 13. wyniosła 23,38 proc. Najwyższą frekwencję odnotowano w Rewalu (Zachodniopomorskie) - 56,2 proc. W Warszawie zagłosowało 29,42 proc.uprawnionych.

Wydano 7 mln 119 tys. 745 kart do głosowania - poinformowano na konferencji prasowej w PKW.

W miastach powyżej 250 tys. mieszkańców frekwencja przedstawiała się następująco: Białystok - 29,2, Bydgoszcz - 28,14, Gdańsk - 26,44, Katowice - 23,18, Kraków - 24,23, Lublin - 25,66, Łódź - 25,43, Poznań - 28,30, Szczecin - 25,66, Wrocław - 25,55, najwyższa była w Warszawie - 29,42 proc. uprawnionych do głosowania.

PKW: frekwencja 8.00 - 1,87 proc.

Według informacji PKW - frekwencja wyborcza w niedzielnych wyborach prezydenckich na godz. 8. wyniosła 1,87 proc.. Jak podano na konferencji prasowej w PKW, wybory przebiegają bez zakłóceń. Bez incydentów rozpoczęło się głosowanie na terenach dotkniętych powodzią.

PKW: w nocy 7 razy naruszono ciszę wyborczą

Między godz. 19.30 a 6.00 rano doszło do siedmiu incydentów mających charakter naruszenia ciszy wyborczej, lub ogólnie związanych z wyborami - poinformował w niedzielę sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.

Czaplicki powołał się na informacje Komendy Głównej Policji. Wśród tych incydentów były przypadki wywieszania na budynkach banerów z nazwiskami kandydatów, wywieszanie albo zrywanie plakatów wyborczych, zrywanie strzałek pokazujących drogę do lokali wyborczych.

"Generalnie noc przedwyborcza przebiegała dość spokojnie" - powiedział Czaplicki.

Zakończyły się wybory w Chicago

W sobotę o godz., 20 czyli o 3 w niedzielę czasu polskiego zamknięto lokale wyborcze i rozpoczęło się przeliczanie głosów. W okręgu konsularnym konsulatu generalnego RP w Chicago (stan Illinois) utworzonych zostało 9 placówek wyborczych, w tym jedna w stanie Michigan.

Głosował Prymas Polski

Wybory prezydenckie są ważną sprawą, ponieważ głosuje sie na konkretnego kandydata, którego się zna, a nie na partie - powiedział prymas Polski abp. Jozef Kowalczyk, który głosował w Olsztynie.



Jak głosują powodzianie w zalanym Sandomierzu

Powodzianie z prawobrzeżnej, dwukrotnie zalanej części Sandomierza w niedzielę głosują w wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym usytuowanym w Przedszkolu Samorządowym nr 5. Siedzibę komisji przeniesiono tu ze szkoły zalanej przez wodę podczas majowej i czerwcowej powodzi.

Lokal wyborczy, znajduje się na osiedlu Baczyńskiego, niedaleko huty szkła - osiedle to i zakład ratownicy i mieszkańcy uratowali przed powodzią. Do budynku przedszkola przy ul. Portowej 28 przeniesiono siedzibę Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2, która mieściła się wcześniej w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Flisaków - budynek szkoły został zniszczony podczas powodzi.

Polscy żołnierze głosują w Afganistanie

Żołnierze i pracownicy wojska z polskiego kontyngentu w Afganistanie od godz. 6 czasu lokalnego głosują w siedmiu komisjach wyborczych. Od samego rana frekwencja jest duża - poinformował w niedzielę szef sekcji informacyjno-prasowej w Ghazni por. Sebastian Kostecki.

Komisje wyborcze rozlokowane są w Kabulu, Bagram, Ghazni, Warrior, Giro, Four Corners i na posterunku Qarabaqh. Żołnierze, którzy pełnią służbę w bazie Vulcan i Band-e Sardeh, aby zagłosować, zostali przetransportowani do większych baz.

Wybory w liczbach

Polacy wybierają prezydenta spośród 10 kandydatów. Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln obywateli.

Głosować można w 25 506 lokalach wyborczych w kraju, 263 obwodach głosowania za granicą oraz na pokładach trzech statków morskich i dwóch platform wiertniczych. Blisko 7 tys. lokali wyborczych przystosowanych jest dla potrzeb wyborców niepełnosprawnych.



Obok obwodów powszechnie dostępnych przygotowano 1 169 obwodów zamkniętych, w tym: 728 - w szpitalach, 441 - w zakładach pomocy społecznej; 187 - w zakładach karnych, aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych tych jednostek. W szpitalach 284 obwodów przystosowano dla pacjentów niepełnosprawnych, a w zakładach opieki społecznej - 203.

Za granicą można głosować w 263 lokalach wyborczych; to o ponad 100 więcej niż w wyborach prezydenckich w 2005 roku. Są one zlokalizowane m.in. w polskich placówkach dyplomatycznych, polskich szkołach, przy kościołach. Prawie połowa z nich - 122 została przystosowana do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Zagłosować można także na pokładach trzech statków morskich: "Dar Młodzieży", "Dalmar II" i "Oceania" oraz na dwóch platformach wiertniczych: "Petrobaltic" oraz "Baltic Beta".