W związku z katastrofą prezydenckiego samolotu flagi państwowe i bandery na statkach opuszczone zostały do połowy masztu, na czarną zmieniono też barwy wszystkich strony internetowych instytucji państwowych i służb, m.in. policji i Straży Granicznej.

Samolot TU-154 rozbił się przy podejściu do lądowania, ok. godz. 8.56, na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Maszyna z lotniska Okęcie wystartowała o godz. 7.29. Na pokładzie było w sumie 88 pasażerów i ośmioosobowa załoga. Wszyscy zginęli.

Jeszcze zanim marszałek Sejmu formalnie ogłosił żałobę narodową, w całym kraju opuszczone zostały flagi państwowe, bandery na statkach. Na czarny zmieniły się kolory stron internetowych, m.in. kancelarii prezydenta, premiera, wszystkich ministerstw, IPN, RPO i poszczególnych służb - np. policji, Straży Granicznej, BOR. Na polecenie komendanta głównego policji czarne wstęgi umieszczone zostały też przy policyjnych radiowozach.

W związku z wprowadzeniem żałoby narodowej w Warszawie zarządzono od godz. 18 w sobotę do piątku, 16 kwietnia zarządzono opuszczenie do połowy masztu flagi m.st. Warszawy na budynkach urzędowych, oflagowanie środków komunikacji miejskiej flagami przystrojonymi kirem i odwołanie wszelkich miejskich imprez o charakterze rozrywkowym. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się z apelem do organizatorów imprez o ich odwołanie bądź ograniczenie.

Poprzez portale społecznościowe i sms-y warszawiacy umawiają się wieczorem o godz. 20 przed Pałacem Prezydenckim i o godz. 20.30 na Placu Piłsudskiego. Przez cały dzień mieszkańcy stolicy składali kwiaty i zapalali znicze przed Pałacem Prezydenckim. Wielu warszawiaków wywiesiło flagi na oknach i balkonach swoich mieszkań, flagami przystrojonych jest też wiele samochodów, które jeżdżą po stołecznych ulicach.

Wystawiane są też księgi kondolencyjne - przed Pałacem Prezydenckim wystawiono ich osiem, w niedzielę księgi będą wystawione w Gdańsku na Dworze Artusa o godzinie 11.30 (do godz. 20.00), a także we wrocławskim ratuszu jeszcze w sobotę po południu.

W całym kraju odwoływane są też imprezy kulturalne i sportowe. Stacje radiowe nadają spokojną muzykę, stacje telewizyjne i portale internetowe zmieniły kolorystykę na ciemną.

W związku z żałobą narodową w Warszawie na siedem dni zamknięto m.in. Muzeum Fryderyka Chopina. Czynne będą natomiast kasy Muzeum, w których można odebrać pieniądze za wcześniej zakupione bilety. Odwołano także Warszawskie Spotkania Teatralne. Informacje na temat zasad zwrotu biletów znaleźć można na stronie www.warszawskie.org. Na weekend zamknięto część kin i teatrów, nieczynne są również kluby, odwoływana jest większość weekendowych imprez i koncertów.