14.02. Toruń (PAP) - Uzdrowisko Ciechocinek (woj. kujawsko-pomorskie) otrzyma 6,7 mln zł z funduszy unijnych na dofinansowanie inwestycji podnoszących jego atrakcyjność - poinformował Waldemar Pankowski z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego pokryje prawie 45 proc. kosztów przedsięwzięć w ramach rewitalizacji kurortu, pozostała część zostanie sfinansowana z budżetu Ciechocinka.

Inwestycje zostaną zrealizowane w parkach Zdrojowym i Tężniowym, a także w sąsiedztwie tężni solankowej nr 1. Słynnej fontannie "Grzybek", która jest miejscem spotkań kuracjuszy i zbiórek wycieczkowiczów, przybędą konkurenci - cztery wodotryski-inhalatory.

Jak podaje Pankowski, zbudowane zostaną też: amfiteatr, pijalnia wód mineralnych z herbaciarnią, zespół kortów tenisowych, siłownia na świeżym powietrzu, boiska wielofunkcyjne, na których będzie można grać w piłkę nożną, koszykówkę i hokej na trawie. Dla dzieci powstanie ogród zabaw, park linowy i ściana wspinaczkowa. Wszystko ma być gotowe w ciągu dwóch lat.

Inwestycje w ramach programu "Odnowa funkcji publicznych zdegradowanych terenów uzdrowiskowych w Ciechocinku" będą realizowane na obszarze 70 hektarów.

Ciechocinek funkcje uzdrowiska pełni od XIX wieku, gdy do celów leczniczych, między innymi do kąpieli i inhalacji, zaczęto wykorzystywać źródła solankowe.

W latach 1824-1833 zbudowano dwie tężnie solankowe, a w 1859 r. wzniesiono trzecią. Są to największe tego typu budowle w Europie - mają 15,6 metrów wysokości i 1741,5 metrów łącznej długości. Wykonano je z 700 wbitych w ziemię pali dębowych, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną. Solanka tłoczona na górę, a następnie spływająca po tarninie, paruje tworząc mikroklimat bogaty w jod.

Woda na tężnie tłoczona jest ze źródła na głębokości 411 metrów. W 1926 r. na szczycie odwiertu zbudowano fontannę "Grzybek". (PAP)

rau/ abr/ mhr/